ELTE-sek a Junior Prima Díj 2010. évi nyertesei közt

A fiatal tehetségek elismerésére létrehozott Junior Príma Díj rendszerében ebben az évben hét kategóriában – magyar tudomány, magyar sport, magyar oktatás és köznevelés, magyar sajtó, magyar zeneművészet, magyar építészet és építőművészet, magyar színház- és filmművészet – ismerték el a fiatal tehetségeket. Mint ismeretes, a Junior Príma Díjak a szakmai zsűrik döntései alapján kerülnek odaítélésre, kategóriánként a 10 kiemelkedő eredményeket felmutató fiatal elismerő oklevelet, egy kisméretű Ajkai Kristály Kincsem-szobrot, valamint €7.000-ról kiállított csekket kap.

A Magyar tudomány kategóriában 2010-ben heten a biológiához kapcsolódó tudományágak területéről részesültek az elismerésben. Rajtuk kívül egy közgazdász, egy fizikus és egy paleontológus vehette át a negyedik alkalommal kiosztott Junior Prima Díjat. A kategória tíz díjazottja közül 4 ELTE-s kötődésű: Nemes-Incze Péter és Ősi Attila az ELTE doktoranduszai, Barabás Orsolya és Tóth Judit pedig volt dokturanduszok.

Nemes-Incze Péter fizikus a grafén kutatója, jelentős szerepe van abban, hogy a Magyar Tudományos Akadémia és a Koreai Kutatási Alap Tanács együttműködése keretében szeptember 1-jétől az MTA Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Kutatóintézetben megkezdte működését a Koreai-Magyar Nanotudományok Laboratórium. A paleontológus Ősi Attila húszéves volt, amikor megtalálta a Bakonyban megtalálta a Magyarországon felfedezett első dinoszaurusz-maradványt. Idén lelte meg – és szülővárosáról Ajkaceratopsnak nevezte el – az első biztosan európai Ceratopsia dinoszauruszt. Bebizonyította, hogy a mai Dunántúli-középhegység területén kialakult egy olyan ökoszisztéma, amelynek elemei csak nagy vonalakban azonosak a kréta időszaki Európa már területeiről ismert flórák és faunák elemeivel.

Barabás Orsolya 1996-ban kezdte meg tanulmányait az ELTE TTK vegyész szakán és már egyetemistaként letette névjegyét a kis molekulák királis felismerésének molekulaszerkezeti vonatkozásáról írt dolgozatával, amely 2000-ben jelent meg. Doktori fokozatot is az ELTE-n szerzett. Négy évet töltött amerikai kutatólaboratóriumban, 2009-ben pedig kutatási csoportvezetőnek nevezték ki a heidelbergi European Molecular Biology Laboratoryban. Az oklevelet és doktori fokozatot is az ELTE TTK-n szerző Tóth Judit tehetségére már egyetemista korában felfigyeltek hazai és külföldi mentorai, jelenleg az MTA Szegedi Biológiai Központ Enzimológiai Intézet munkatársa

Forrás: Prima Primissima, MTA

2010.12.08.