Mire valók a humántudományok?

2011. szeptember 14.

ELTE BTK (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/A, fszt. 047.)

2011. szeptember 14. -

ELTE BTK (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/A, fszt. 047.)

Az irodalomtudomány stanfordi professzora, Hans Ulrich Gumbrecht tart előadássorozatot az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán. A mesterkurzusra az „Európai Léptékkel a Tudásért, ELTE” kutatóegyetemi pályázat nyújt lehetőséget.

A What Are Humanities and Arts Today – and What Can They Do? (Mire valók és mit érnek ma a humántudományok?) címmel angol és német nyelven tartott nyilvános előadássorozat izgalmas utazásra hívja a jelenkori kultúratudomány, esztétika, médiaelmélet és digitalizáció iránt érdeklődőket.

Hans Ulrich Gumbrecht 1948-ban született Würzburgban. 1989 óta az amerikai Stanford Egyetem professzora. Élénk fogadtatásban részesült „1926” című könyve, amely úgy mutatja be a címben szereplő évet, hogy szoros összefüggésben láttatja a mindennapok történetét és a hétköznapi kultúra történéseit az akkori filozófiai-humántudományi irányzatok alapvető elgondolásaival. Újító gondolatokat képvisel ún. „sport-könyve” is, amely a sportban tapasztalható különleges jelenlét élményét az esztétikai tapasztalattal hozza összefüggésbe. A közelmúltban az általa „széles jelen”-nek nevezett időtapasztalatról jelentetett meg írásokat. A professzor a Bölcsészettudományi Kar Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézetében működő Általános Irodalomtudományi Kutatócsoport meghívására érkezik az ELTE-re. A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.

Az előadások tematikája és időpontjai:

2011. szeptember 14.
“Humanities and Arts” or “Geisteswissenschaft” – Yesterday, Today, and Tomorrow

2011. szeptember 15.
A New Present and a New Concept of “the Classic”? About Chronotopes

2011. szeptember 16.
Historicity and Aesthetics

2011. szeptember 19.
Zu Ehren von Ferenc Puskás: Perspektiven und Begriffe einer Ästhetik des Sports

2011. szeptember 20.
Zwei Fallstudien zu Literaturgeschichte und Mediengeschichte: Friedrich Hölderlin und Gottfried Benn

2011. szeptember 21.
Die Unvermeidlichkeit der Philologie im digitalen Zeitalter

További információk a kurzusról itt, Hans Ulrich Gumbrechtről pedig itt találhatók.

Időpont: az előadások 12 órakor kezdődnek.
Helyszín: ELTE Bölcsészettudományi Kar (1088 Bp., Múzeum krt. 4/A, fszt. 047.)

ELTE Kutatóegyetem