Képernyőn az egyetem nagy egyéniségei

Karácsony közeledtével az elte.hu különleges néznivalót kínál a hosszú téli estékre. A 2009–2010-ben, az ELTE 375. születésnapjára készült Tudósportrék sorozatban az egyetem nagyformátumú professzorai – Bálványos Huba, Barkóczi Ilona, Benkő Loránd, Huszár Tibor, Kubovics Imre, Kucsman Árpád, Mesterházi Zsuzsa, Nagy Tibor, Székely György és Weiss Emília – idézték fel pályájuk állomásait.

A Tudósportrék sorozat elkészülését Hudecz Ferenc, az ELTE akkori rektora kezdeményezte az Eötvös Loránd Tudományegyetem szellemi gazdagságát bemutatandó. Az ELTE Videóstúdió által filmre vett interjúkban a tudósok az egyetemi életbeli szerepükre, tapasztalataikra, élményeikre koncentrálva jelenítik meg korukat, munkájukat.

Most tíz napon át minden nap felkerül egy-egy beszélgetés az ELTE Youtube csatornájára. (A nevekre kattintva a videók közvetlenül is megnyithatók.)

december 14.
Bálványos Huba
Beszélgetőtárs: Gerber Pál



Bálványos Huba a Tanító- és Óvóképző Kar Vizuális Nevelési Tanszékének professor emeritusa volt, Munkácsy- és Szent Györgyi-díjas grafikusművész, tanár, a hazai képzőművészeti élet és a művészeti, illetve vizuális pedagógia ismert alakja. Alkotó tevékenysége mellett előadásokkal, szakcikkekkel, a vizuális nevelés területén írt könyveivel vált közismertté. A szemléletformálásban találta meg a művészi és pedagógiai hivatás szoros kapcsolatát. A professzor 2011-ben elhunyt.

december 15.
Barkóczi Ilona
Beszélgetőtárs: Varga Kata



Barkóczi Ilona
a Pedagógiai és Pszichológiai Kar Személyiség- és Egészségpszichológiai Tanszékének professor emeritusa, a magyar pszichológia egyik meghatározó egyénisége. Több évtizeden át vezetője és kialakítója volt az ELTE pszichológia oktatásának, kiemelkedő kutatója a problémamegoldás és kreativitás folyamatainak. A filmből kiderül az is, hogy a pszichológia burzsoának nyilvánított tudományát hogy tudták „visszamenteni” az elkötelezett oktatók és kutatók.

december 16.
Benkő Loránd
Beszélgetőtárs: Kiss Jenő



Benkő Loránd a Bölcsészettudományi Kar Magyar Nyelvtörténeti, Szociolingvisztikai, Dialektológiai Tanszék professor emeritusa volt. Az ELTE korábbi rektorhelyettese, tanszékcsoport- és tanszékvezető egyetemi tanára, a Magyar Nyelvtudományi Társaság volt elnöke balatonszéplaki nyaralójában idézte fel életét. A professzor 2011-ben elhunyt.

december 17.
Huszár Tibor
Beszélgetőtárs: Somlai Péter



Huszár Tibor a Társadalomtudományi Kar Történeti Szociológia Tanszékének professor emeritusa, akadémikus. Nevéhez fűződik az egyetem Szociológia tanszékének megalapítása, majd pedig a Szociológiai Intézeté, amely elődje volt az ELTE mai Társadalomtudományi Karának. A portréfilmben beszél szakmai életútjáról, a szociológia oktatásának kezdeteiről, az alakuló tanszéken folyó kutatásokról, munkatársairól és tanítványairól.

december 18.
Kubovics Imre
Beszélgetőtárs: Gercsák Gábor



Kubovics Imre a Természettudományi Kar Kőzettan-Geokémiai Tanszékének professor emeritusa. Az ELTE-n szerzett geológus diplomát (1953), és azóta is az egyetem polgára: volt tanszék- és tanszékcsoport-vezető, dékán is. 1995 óta professor emeritus, majd 2005-ben az egyetem tiszteletbeli professzora és doktora címet kapta. A filmben hálásan emlékezik szülőföldjére, beavat szakmai érdeklődésébe, és izgalmasan szól közéleti szerepeiről.

december 19.

Kucsman Árpád
Beszélgetőtárs: Gács János



Kucsman Árpád a Természettudományi Kar Szerves Kémiai Tanszékének professor emeritusa volt. A portréfilmben beszél azokról az emberekről és intézményekről, amelyek a legnagyobb hatással voltak rá, és nagy szerepet játszottak abban, hogy a munkás-kispolgári környezetből származó tehetséges fiatalember a Szerves Kémia Tanszéknek közel negyedszázadon át vezetője, végül az Egyetem díszdoktora lehessen. A professzor 2012-ben elhunyt.

december 20.
Mesterházi Zsuzsa
Beszélgetőtárs: Zászkaliczky Péter



Mesterházi Zsuzsa a Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar Tanulásban Akadályozottak és Értelmileg Akadályozottak Pedagógiai Tanszékének professor emeritusa. Az ELTE képzési kínálata 2000-ben bővült a gyógypedagógus-képzéssel, a jogelőd főiskolát az integráció éveiben ő vezette. Az interjúban a Bárczi-tanítványok nemzedékének egyik legmeghatározóbb képviselőjével ismerkedhetünk meg.

december 21.
Nagy Tibor
Beszélgetőtárs: Vékás Lajos



Nagy Tibor az Állam- és Jogtudományi Kar Pénzügyi Jogi Tanszékének professor emeritusa. Fél évszázados tanári működése önmagában is érdeklődésre tarthat számot, de fokozza az interjú érdekességét az említett időszak történelmi fordulatokkal terhes volta. Mindezeken túl a beszélgetés legnagyobb értéke Nagy Tibor professzor úr személyisége: bölcsessége és humora, amelyek élményszerűvé tették egyetemi előadásait is.

december 22.
Székely György
Beszélgetőtárs: Kelemen Elemér



Székely György a Bölcsészettudományi Kar Közép-és Kora Újkori Egyetemes Történeti Tanszék professor emeritusa, tiszteletbeli professzora, korábbi rektor, dékán, várostörténész és múzeumigazgató, aki 1948-tól tanít az egyetemen. Kutatási területe a magyar és az európai város- és egyetemtörténet, a közép-európai parasztfelkelések és elő-reformációs mozgalmak története, a magyarok bizánci és oszmán kapcsolatai.

december 23.
Weiss Emília
Beszélgetőtárs: Vékás Lajos



Weiss Emília az Állam- és Jogtudományi Kar Polgári Jogi Tanszékének professor emeritusa, a családjog diszciplínájának meghatározó egyénisége. Tudományos munkássága az ország határain túl is figyelmet és megbecsülést váltott ki. Szakmai rangjának elismeréseként vesz részt évtizedek óta az európai családjog egységesítésén munkálkodó tudócsoport tevékenységében. Az interjú nemcsak oktatói és tudományos munkásságára tekint vissza, hanem tükrözi elhivatottságát és az egyetemhez hű személyiségét is.

2012.12.13.