Elhunyt Ádám György

Ádám György professor emeritus, az Eötvös Loránd Tudományegyetem volt rektora, pszichofiziológus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, az Élettani és Neurobiológiai Tanszék alapítója 2013. február 3-án, életének 91. évében elhunyt. Az Állami és Széchenyi-díjas pszichofiziológus, az MTA Biológiai Tudományok Osztályának tagja a tudományos ismeretterjesztés egyik jeles képviselője is volt. Egykori rektorát az ELTE saját halottjának tekinti. Temetése február 10-én 12 órakor lesz a Kozma utcai zsidó temetőben. Az ELTE részéről a búcsúztatót Hudecz Ferenc professzor, az ELTE előző rektora tartja.

Nagyváradon született 1922-ben. A Pázmány Péter Tudományegyetem Orvosi Karán szerzett orvosi diplomát 1949-ben. 1950-től a Budapesti Orvostudományi Egyetem (későbbi Semmelweis Orvostudományi Egyetem) Élettani Intézetének munkatársa lett. 1952 és 1955 között a leningrádi Pavlov Intézet aspiránsaként kutatott, majd visszatért a SOTE Élettani Intézetébe, ahol önálló idegélettani munkacsoportot szervezett és vezetett. 1967 és 1992 között az ELTE általa alapított Összehasonlító Élettani Tanszékének vezetője, 1972 és 1978 között az Eötvös Loránd Tudományegyetem rektora, 1970 és 1972 között az MTA Pszichológiai Intézet igazgatója is. 1970-ben választották az MTA levelező, 1979-ben rendes tagjává. 1992-tól professor emeritusi címet, illetve kutatóprofesszori megbízást kapott. 2008-ben az ELTE korábbi rektoraival együtt az ELTE Alumni Alapítvány alapítója volt.

Jelentős volt tevékenysége a tudományos ismeretterjesztésben: 1978 és 1990 között a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat országos elnöke, 1994-ben pedig megválasztották a Magyar Pedagógiai Társaság elnökévé. Több esszét írt a tudományos ismeretterjesztés fontosságáról. Teljesítményét számos díjjal ismerték el, az Akadémiai Díjat már 1961-ben megkapta, az Állami Díjat 1988-ban. Életútja elismeréseként 2002-ben Eötvös József-díjat, 2007-ben Széchenyi-díjat kapott.

Kutatási területe az összehasonlító ember- és állatélettan, valamint az agykutatás volt. Kezdetben az agykéreg és a veseműködés kapcsolatát vizsgálta, később a tanulási és emlékezési mechanizmusokkal foglalkozott. „Főként az agykutatás és a pszichofiziológia terén ért el maradandó eredményeket: kísérletes reflexmodellje segítségével sikerült feltárni az elemi tanulás és az »emléknyomok« rögzítésének bizonyos alapjelenségeit. A zsigeri működésről írt munkáját több országban használták egyetemi tankönyvként” – fogalmaz a Népszabadság nekrológja.

Csiszér Zsuzsi portréja Ádám Györgyről
2010-ben készült el az ELTE felkérésére