2014. október 31. péntek

Bor helyett Cannabis

Dervisek, jógik, eksztázis” címmel tartott előadást 2013. február 28-án Péri Benedek turkológus, az ELTE egyetemi docense. Az India népeiről, irodalmáról, vallásairól, művészetéről szóló előadássorozatot az Indiai Köztársaság Nagykövetsége és az ELTE Indoeurópai Nyelvtudományi Tanszéke szervezi immár 20 éve. Az előadás során többek közt a Cannabis sativa iszlám világban való megjelenését, alkalmazását, illetve az irodalomban való feltűnését mutatta be a nagyszámú hallgatóságnak a Török Tanszék tanára.

A Cannabis sativa olyan Közép-Ázsiából származó kétlaki növény, mely egyik fő hatóanyaga, a THC miatt népszerű. A növényből készült kivonatok – a Gandzsa vagy a Bhang – bódulat előidézésére történő használatát elsőként Hérodotosz jegyzi Krisztus előtt az V. században; a forrás szerint a szkíták temetést követően, illetve rekreációs célokra is fogyasztották a szert. „A Cannabis nem őshonos az iszlám világában, elterjesztését egy dervisnek tulajdonítják. A legenda szerint a muzulmán szúfi testvériség képviselője a 11. században véletlenül fedezte fel a növény jótékony hatását és terjesztette el spirituális közösségekben” – magyarázta Péri Benedek. Hozzátette: az iszlám tiltja az alkoholfogyasztást, így a muszlimok bor helyett a Cannabisból kinyert anyagokkal bódították magukat.

Az ELTE egyetemi docense kifejtette: az indiai kultúrában Shivához fűződik a Bhang – a Cannabisból kinyert ital – fogyasztása. A növényből készült drogok használata olyan komoly társadalmi problémákat okozott Indiában, hogy külön bizottságot hoztak létre a szabályozására. Az előadás végén Péri Benedek olyan, a középkorban született művekből idézett, melyek a Bhang használatáról, az általa előidézett eksztázisról szólnak. Kiderült: az oszmán költészetben a dervisek és a Cannabis fogalma szorosan összefügg, feltételezi egymást.

2014. október
Ismét „Bárczi-Gyógytea”
Építkezés molekuláris szinten
Világosságillúziók modellezése
A Visegrad group of Academies díját kapta Csomós Petra
A kétezres évek legsikeresebb szezonja áll az ELTE sportolói mögött
26. Varga Tamás Módszertani Napok
A forrásnyelvtől a célkultúráig
A középpontban Anne Frank
Magyar Tudomány Ünnepe 2014
Magyar nyelvstratégia és helyesírás
.:     •     •  Utolsó módosítás: 2013.03.05.   :.