Atomfürtök mágneses szerkezete

Atomfürtök mágneses szerkezete
03/07

2013. március 07.

ELTE TTK Ortvay-terem (1117 Budapest, Pázmány P. sétány 1/A, 0.81)

03/07

2013. március 07. -

ELTE TTK Ortvay-terem (1117 Budapest, Pázmány P. sétány 1/A, 0.81)


Udvardi László, a BME Elméleti Fizikai Tanszékének kutatója tartja az Ortvay Kollokvium következő előadását „Vékonyrétegek és hordozóra helyezett atomfürtök mágneses szerkezetének ab-initio vizsgálata” címmel 2013. március 7-én a Fizikai Intézetben.

A mágneses vékonyrétegek fontos szerepet töltenek be napjaink információtechnológiájában. Alkalmazásuk mindennapos a hosszú távú adattárolásban, például a gigantikus mágneses ellenálláson (GMR) alapuló olvasófejek tették lehetővé a terabyte méretű merevlemezek elterjedését. Amint az 1 bitnyi információt tároló elemek mérete megközelíti az atomi méreteket, egyre hangsúlyosabbak a kvantumos jelenségek is, így került a mágneses nanoszerkezetek kísérleti és elméleti vizsgálata a szilárdtestfizikai kutatások frontvonalába. A mágneses rendszerek tulajdonságai sikeresen írhatók le az itineráns rendszerek esetében is, egy egyszerű Heisenberg-modell segítségével. Atomfürtök esetében a transzlációs szimmetria hiányában nagyszámú paramétert kell meghatározni egy Heisenberg-modell felépítéséhez. A paraméterek kiszámítása helyett a spinek mozgását irányító erők a sűrűség funkcionál elmélet keretein belül határozhatók meg. Az előadó mindkét módszert néhány példán keresztül illusztrálja.

A Természettudományi Kar Fizika Intézete 1998 ősze óta szervezi azt az intézeti szintű kollokvium-sorozatot, amelyet – az első ilyen sorozat elindítójáról – Ortvay Kollokviumnak nevezett el. Az előadásokat meghívott magyar és külföldi fizikusok tartják aktuális témákban, megértésükhöz bármely fizikai diszciplinában szerzett előismeret elegendő, minden érdeklődőt szívesen látnak.

Időpont: 2013. március 7. 15:00
Helyszín: ELTE TTK Ortvay-terem (1117 Budapest, Pázmány P. sétány 1/A, 0.81)

Fizikai Intézet