Mekkora egy nagyenergiás proton?

Mekkora egy nagyenergiás proton?
03/21

2013. március 21.

ELTE TTK Ortvay-terem (1117 Budapest, Pázmány P. sétány 1/A, 0. 81)

03/21

2013. március 21. -

ELTE TTK Ortvay-terem (1117 Budapest, Pázmány P. sétány 1/A, 0. 81)


Csanád Máté, az Atomfizikai Tanszék egyetemi adjunktusa tartja az Ortvay Kollokvium következő előadását „Mekkora egy nagyenergiás proton? – Az LHC legkisebb és legnagyobb kísérlete" címmel 2013. március 21-én a Fizikai Intézetben.

A TOTEM az LHC (Large Hadron Collider, Nagy Hadronütköztető) egyik legkisebb kísérlete, elsődleges célja a proton-proton szórás hatáskeresztmetszetének mérése, azaz a proton nagy energián mutatott méretének meghatározása. A TOTEM legfontosabb detektorai az úgynevezett Roman Potok, vagy római edények, amelyek az ütközési ponttól mindkét irányban több száz méterre találhatóak, de a nyalábtól alig mm-re elhelyezett, „szél nélküli” technológiával készült szilícium lapkákból állnak. Ennek segítségével a néhány mikroradiánnal eltérült protonok is észlelhetők, azaz a differenciális hatáskeresztmetszet kis impulzus-átadás esetén is mérhető.

Az előadó bemutatja a TOTEM detektorrendszerét és az LHC mágneses tere által létrehozott optikát, amelynek megértése kulcsfontosságú a kísérletek elvégzéséhez. Csanád Máté a mérési elveket, a proton-proton szórás fizikáját, a TOTEM első néhány évének fejleményeit, a hatáskeresztmetszet méréseken túl a diffraktív fizikában elért eredményeket is áttekinti.

A Természettudományi Kar Fizika Intézete 1998 ősze óta szervezi azt az intézeti szintű kollokvium-sorozatot, amelyet – az első ilyen sorozat elindítójáról – Ortvay Kollokviumnak nevezett el. Az előadásokat meghívott magyar és külföldi fizikusok tartják aktuális témákban, megértésükhöz bármely fizikai diszciplinában szerzett előismeret elegendő, minden érdeklődőt szívesen látnak.

Időpont:
2013. március 21. 15:00
Helyszín: ELTE TTK Ortvay-terem (1117 Budapest, Pázmány P. sétány 1/A, 0. 81)

Fizikai Intézet