Bozsódi Blanka az Év Önkéntese

A Menhely Alapítvány 2014-ben az ELTE Társadalomtudományi Karának szociális munka mesterszakos hallgatóját, Bozsódi Blankát választotta az Év Önkéntesének.

Bozsódi Blanka 2008 óta dolgozik hajléktalan emberekkel. Önkénteskedni az egyetem alatt kezdett, eleinte az ételosztásban segédkezett, aztán idővel bővültek a feladatok. Blanka egy egyetemi projekt keretében került egy nagy fővárosi átmeneti szállóhoz, ahol végül egy működő könyvtárat sikerült létrehoznia. „Valami olyan kisugárzása van annak a kis könyvtárnak, hogy egyből látszott: itt jó dolgokat lehetne csinálni. Viszont az ott dolgozó szociális munkásoknak nincs arra idejük, hogy órákig működtessék a könyvtárat, úgyhogy nagyon jól jött nekik valaki, aki lelkesen vállalta ezt” – mesélte. Közösségszervező tevékenységére nyitott volt a helyi közösség is, így azóta felolvasóestek, társasjáték-estek és képzőművészeti kiállítások is színesítik a könyvtár repertoárját. Blanka jelenleg a Vajdahunyad utcai melegedőben segít.

„Van egy nagyon negatív kép a hajléktalanokról, egy általánosító, előítéletes, leegyszerűsítő kép. Érdemes egy kicsit továbbgondolni és mondjuk beleképzelni magunkat egy ilyen helyzetbe, hogy mi történne, ha megcsúszna a lábunk alatt a talaj, és akár egy rossz döntés vagy egy tragédia miatt elvesztenénk a biztos lakhatásunkat” – állítja a díjazott. Számára nagyon jó érzés, hogy rengeteg ember a bizalmába fogadta, és pontosan úgy viszonyul a hajléktalanokhoz, mint más hajlékkal rendelkező embertársához: nyitottan.

Az Év Önkéntesével készített interjú teljes egészében elolvasható az Orientpressen.

2014.02.26.