A TÓK is csatlakozott a Belevalókhoz

Az Egy Csepp Figyelem Alapítvány 2013 őszén indította „Belevalók” programját óvodapedagógusok számára, melynek keretében fél napos, ingyenes továbbképzésen készítik fel a nevelőket a cukorbeteg gyerekek körüli mindennapi feladatokra. Az ELTE Tanító- és Óvóképző Kara az ország első felsőoktatási intézményeként csatlakozott a programhoz: április 16-án szakmai napot tartottak, a diabétesszel kapcsolatos tudnivalókat pedig a tervek szerint beemelik az egészségtan tantárgy tematikájába.

A TÓK is csatlakozott a Belevalókhoz

Magyarországon mintegy 5000 cukorbeteg gyermek (18 év alatti) él, 98 százalékuk egész életében inzulinadásra szorul. A napi többszöri vércukormérés, inzulin beadás, a szénhidrátszegény diéta betartása komoly feladat elé állítja őket és családjaikat. Az Alapítványhoz az elmúlt években sok visszajelzés érkezett a cukorbeteg gyerekek óvodai elhelyezésének nehézségeiről: több intézmény is akad, ahol a cukorbeteg gyerekeket elutasították az óvodai beiratkozáskor, mert félnek a diabétesszel élő gyerek kezelésétől, a nevelők nem ismerik a cukorbetegséget és nem merik vállalni a felelősséget. Ezen a helyzeten szeretne változtatni az Egy Csepp Figyelem Alapítvány, az ELTE TÓK-kal közösen.

A TÓK is csatlakozott a Belevalókhoz

Az április 16-i szakmai napon résztvevők nemcsak diabetológiai és dietetikai előadásokat hallgathattak meg, de a gyakorlatban is kipróbálhatták a vércukormérést, megnézhették élőben az inzulin injekciót és az inzulinpumpát, miközben számos információt szerezhettek a cukorbeteg gyerekek mindennapjairól.

– A már végzett szakemberek számára napi kihívást jelent a diabéteszes gyermekek segítése, a vércukormérés és az inzulin beadása. Fontos ismeret számukra a betegség lefolyása, egyensúlyban tartása, a diéta lényege. Jártasságot kell szerezniük a kritikus állapotok felismerésében és a teendőkben. Mindehhez nagyszerű segítség az Alapítvány által szervezett „Belevalók program” – mondta el Darvay Sarolta, a TÓK tanszékvezető főiskolai docense.

Forrás: weborvos.hu / Egy Csepp Figyelem Alapítvány

fotók: Egy Csepp Figyelem Alapítvány, Facebook