Hiánypótló Shakespeare-könyvek

A legutóbbi magyar nyelvű válogatás, amely a 17. század végétől közölt szemelvényeket a változó angol, illetve nemzetközi Shakespeare-recepció történetéből, 1965-ben jelent meg. A Bölcsészettudományi Kar Anglisztika Tanszék oktatóinak az ELTE Eötvös Kiadó gondozásában megjelenő háromkötetes sorozata ezt a hiányt pótolja.

 

A Kritikatörténeti műhely sorozat első kötete (A Shakespeare-kritika kezdetei) kísérőtanulmányai kísérletet tesznek az egyes kritikatörténeti korszakokat, illetve iskolákat jellemző kifejezéskincs tudatos megteremtésére, bevezetésére a magyar tudományos köznyelvbe. A sorozat második részének, a kétkötetes Shakespeare-olvasatok a strukturalizmus után című szöveggyűjteménynek célja, hogy általában az elmélet koraként számon tartott, a 20. század második felét kitevő periódus elméleti megközelítéseinek minél szélesebb körű áttekintését adja. A kötet szövegeinek válogatása során arra törekedtek, hogy az olvasási stratégiák minél szélesebb skáláját mutassák be.

A könyv szerkesztőinek reményei szerint az egyetemi hallgatók, színházi szakemberek és érdeklődő olvasók számára sikerül magyarul is bemutatni, elérhetővé és taníthatóvá tenni, hogy az elmúlt évtizedek jelentősebb irodalomelméleti irányzatai hogyan fordultak William Shakespeare-hez, újabb és újabb elméleti-kritikai vitákra sarkallva az értelmezők közösségét.

A kötetek szerkesztői Gárdos Bálint tudományos munkatárs, Kállay Géza egyetemi tanár és Vince Máté PhD-hallgató. A tanulmánykötet itt, a szöveggyűjtemény első része itt letölthető.

2014.04.24.