Közelednek a ponthatárok

A felsőoktatási intézményekbe kerüléshez szükséges ponthatárokat 2014. július 24-én húzzák meg. A szeptemberben induló felsőoktatási szakok ponthatárait az idei évben is a felvi.hu oldalon teszik közzé. A hivatalos értesítést idén először nem papíron, hanem elektronikus formában kapják meg a jelentkezők. Minden jelentkező egyetlen képzésre kerülhet csak be, a jelentkezési sorrendjében szereplő első olyan helyre, ahol összpontszáma eléri vagy meghaladja a július 24-én este nyilvánosságra hozott felvételi ponthatárt.

Idén is várják a felvételizőket a hivatalos ponthatárváró rendezvényre, a Pont Ott Partira, ezúttal a Dr. Koltai Jenő Sportcentrumba, ahol rengeteg színes műsorral, dumaszínházas előadókkal, koncertekkel, nyereményjátékkal, érdekes előadásokkal és sportaktivitásokkal készülnek a szervezők.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem a többi intézménytől eltérően 2013 óta a felvett jelentkezőknek papír alapú tájékoztatás helyett e-mailt küld, minden információt és dokumentumot (ideértve a felvételi határozatot is) elektronikusan tesz elérhetővé. A sikeresen felvételizőknek szól a www.felvettek.elte.hu aloldal is.

Mint korábban megírtuk, az Oktatási Hivatal a felvi.hu-n 2014. április 7-én publikálta a felvételi jelentkezési adatokat: a tavalyi évhez képest országosan 9 %-kal növekedett a jelentkezők száma. 2014-ben 106 056 fő, míg 2013-ben 95 237 fő jelentkezett a hazai felsőoktatási intézményekbe. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem idén is a legnépszerűbb intézmény: a jelentkezők közül minden ötödik felvételiző (22 828 fő, az összes jelentkező 21,5%-a) az ELTE-re adta be jelentkezését, az első helyen pedig 12 988-an (az összes jelentkező 12%-a) jelölték meg Egyetemünk valamely szakját – ez az utóbbi öt év legjobb ELTE-s eredménye. Az országosan legnépszerűbb karok között szerepel a Bölcsészettudományi Kar és a Pedagógiai és Pszichológiai Kar is.

Az eduline.hu nemrégiben összehasonlította a 2014-es kapacitásszámokat – ezek a számok azt jelzik, intézményenként összesen hány elsőéves hallgató kezdheti meg tanulmányait szeptemberben államilag támogatott vagy önköltséges formában – a jelentkezői létszámmal, ebből is kiderül, hogy az ELTE milyen népszerű a továbbtanulni vágyók között: a fent említett 22 828 fő az ELTE-n elérhető 17 696 hely valamelyikére próbál bekerülni, míg a szintén nagyszámú jelentkezőt vonzó Szegedi Tudományegyetemen 14 646-an jelentkeztek 22 037, a Debreceni Egyetemen pedig 14 534-en 16 769 helyre. A jelentkezők száma jellemzően általában csak Budapesten haladja meg a kapacitásszámokat (például a jelentősen kevesebb hallgatót fogadó Semmelweisen, a Corvinuson vagy a Károli Gáspár Református Egyetemen), a túljelentkezés abszolút értékben az ELTE-n a legnagyobb.

2014.07.18.