Hogyan lesznek új gyógyszereink?

2014. szeptember 25.

ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A 0.83)

2014. szeptember 25. -

ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A 0.83)

Keserű György, az MTA Természettudományi Kutatóközpont főigazgatója „Hogyan lesznek új gyógyszereink? Bevezetés a gyógyszerkutatásba” címmel tart előadást a Kémiai Intézet által szervezett Alkímia Ma című, középiskolásoknak szóló ismeretterjesztő sorozatban 2014. szeptember 25-én a Lágymányosi Campuson.

A gyógyszerkutatás alapvető motivációja az emberi életminőség javítása. Az emberi életet időtartamában, illetve minőségében korlátozó megbetegedések elleni küzdelem évezredek óta az orvostudomány legfőbb célja. A gyógyszerkutatás tehát magasztos küldetés, ugyanakkor tudományos kutatómunka is, amely a betegségek kialakulásában és fenntartásában szerepet játszó molekuláris folyamatok tisztázását tűzi ki célul. Vizsgálja a betegségek patomechanizmusában résztvevő fehérjék és nukleinsavak sajátságait, szerkezetét és funkcióját, valamint a molekuláris felismerési folyamatokon keresztül megkísérli ezeket befolyásolni annak érdekében, hogy a rendellenes működés helyreállítása vagy megakadályozása révén terápiás hatást érhessünk el. A gyógyszerkutatás klasszikus értelemben vett kutatás-fejlesztési tevékenység is, amelynek célja egy új termék létrehozása, a kutatók többsége számára leginkább mégis izgalmas intellektuális játék. Talán a stratégiai kalandjátékokra emlékeztet, ahol a győzelemhez hosszú út vezet, számos körülmény egyidejű figyelembevételére, gyors döntésekre és a következmények gyors mérlegelésére van szükség. Keserű György előadása a gyógyszerkutatás korai szakaszának folyamatait mutatja be, ezzel engedve bepillantást abba a multidiszciplináris csapatmunkába, amely az ötlettől annak megvalósulásig vezet.

Kísérő programok:

• Kvízjáték
  • Látványos kémiai kísérletek (Varga Szilárd, Fegyverneki Dániel, Herner András, Daru János)
A 2007 óta futó sorozatban az ELTE TTK Kémiai Intézetében tevékenykedő kutatók, oktatók és vendégek „a régiek megszállottságával” beszélnek az anyagról, a vegyészetről, kémiai érdekességekről és újdonságokról. Az elsősorban középiskolásoknak szóló ismeretterjesztő előadásokat látványos kísérletek és interaktív kvízjátékok színesítik.

Időpont: 2014. szeptember 25. 17:00
Helyszín: ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A 0.83)

Alkímia Ma