Seamus Heaney-emlékest

2014. szeptember 18.

2014. szeptember 18. -

Magyar Tudományos Akadémia, Díszterem (1051, Budapest, Széchenyi tér 9.)

Seamus Heaney ír költőre 2014. szeptember 18-án, halála évfordulóján emlékeznek a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia, az Ír Köztársaság budapesti nagykövetsége és az ELTE BTK Anglisztika Tanszék szervezésében.

Az est meghívott előadója Seamus Heaney barátja és költőtársa, Medbh McGuckian, a Queen’s University of Belfast Seamus Heaney Központjának oktatója. Köszöntőt mond Őexcellenciája Kevin Dowling, Írország budapesti nagykövete és Michael McAteer, a Budapest Ír Központ vezetője. Az est szervezője és házigazdája Ferencz Győző, az ELTE BTK Anglisztika Tanszék docense, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia ügyvezető elnöke, Heaney egyik fordítója.

Seamus Heaney 1995-ben vette át az irodalmi Nobel-díjat, verseinek válogatott gyűjteménye magyarul Hűlt hely címmel jelent meg. 2013-ban hunyt el, Gerevich András nekrológjában így ír: „Költészetének erőssége nemcsak az olyan aktuális és univerzális témaválasztásokban rejlik, mint a nemzeti és vallási konfliktus, vagy a szerelmi és házastársi romantika, hanem abban is, hogy mindezt nagyon személyes és közvetlen hangon írja meg. Vallomásai az olvasót bevonják a versek világába, felkínálják az azonosulás lehetőségét, de a szerző az érzelmi-intellektuális dilemmákban vitára is invitál, soha nem didaktikus.”

Medbh McGuckian (1950) ír költő, Belfastban született és Queen’s University-n szerzett diplomát. Első önálló kötete (The Flower Master, 1982) óta tizennégy verseskötete jelent meg, a legutóbbi ezek közül a The High-Caul Cap, 2013-ból. Költészetét számos díjjal jutalmazták és több egyetemen is volt rezidens író vagy vendégoktató (Queen’s University of Belfast, University of Ulster, University of California, Berkeley, Trinity College Dublin). Költészete merész kifejezőeszközeivel megújította az angol nyelvű ír és általában az angol nyelvű líra formanyelvét. Általános kritikai vélemény szerint a kortárs költészet egyik legjelentősebb alakja.

A rendezvény ingyenes, de a regisztráció kötelező itt vagy itt.

Időpont: 2014. szeptember 18. 17:00
Helyszín: