Kvarkok: a vég kezdete

2014. szeptember 25.

ELTE TTK Ortvay-terem (1117 Budapest, Pázmány P. sétány 1/A, 0.81)

2014. szeptember 25. -

ELTE TTK Ortvay-terem (1117 Budapest, Pázmány P. sétány 1/A, 0.81)

Georg Zweig, a bostoni Massachusetts Institute of Technology (MIT) professzora tartja az Ortvay Kollokvium őszi sorozatának kezdő előadását 2014. szeptember 25-én.

Az amerikai fizikus és neurobiológus, Richard Feynman egykori diákja. Murray Gell-Manntól függetlenül, vele egyszerre tett javaslatot 1964-ben (doktori disszertációja után nem sokkal) az atomnál kisebb részecskék, a kvarkok, az ő elnevezésében az „ászok” létezésére. Később a neurobiológia felé fordult, ahol szintén fontos felfedezéseket tett. Gell-Mann 1969-ben Nobel-díjat kapott a kvarkok megjóslásáért. Georg Zweig „Kvarkok: a vég kezdete” (Concrete Quarks: The Beginning of the End) címmel tart minden érdeklődő számára nyitott előadást.

A Természettudományi Kar Fizika Intézete 1998 ősze óta szervezi azt az intézeti szintű kollokvium-sorozatot, amelyet – az első ilyen sorozat elindítójáról – Ortvay Kollokviumnak neveztek el. Az előadásokat meghívott magyar és külföldi fizikusok tartják aktuális témákban. Megértésükhöz bármely fizikai diszciplínában szerzett előismeret elegendő, minden érdeklődőt szívesen látnak.

Időpont: 2014. szeptember 25. 15:00
Helyszín: ELTE TTK Ortvay-terem (1117 Budapest, Pázmány P. sétány 1/A, 0.81)