Irányított fehérjeevolúció – az alapkutatástól a terápiáig

Irányított fehérjeevolúció – az alapkutatástól a terápiáig
10/01

2014. október 01.

ELTE TTK Kitaibel Pál terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/C fszt. 0–823.)

10/01

2014. október 01. -

ELTE TTK Kitaibel Pál terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/C fszt. 0–823.)


Pál Gábor, a TTK Biokémiai Tanszék egyetemi docense tartja az Élő adás előadás-sorozat újabb évadjának nyitó előadását 2014. október 1-én a Lágymányosi Campus C-épületében. Ebben a félévben is minden hónap első szerdáján lesznek előadások.

A biológia szerteágazó tudományágát mára átszőtte az életfolyamatok molekuláris szintű megértésének igénye. Ezen a szinten a főszerepet legsokoldalúbb makromolekuláink, a fehérjék játsszák. A fehérjék lehetnek kémiai folyamatokat katalizáló enzimek; hírvivők, melyek sejten belüli, vagy sejtek közötti jeleket szállítanak és dolgoznak fel; kismolekulák szállítóeszközei; vagy építőkövek, amelyek létrehozzák a sejt és a sejtek közötti tér különleges szerkezetét.

A fehérjék soha nem önmagukban látják el funkciójukat, mindig más molekulákkal (leggyakrabban más fehérjékkel) kölcsönhatva működnek. A normális életfunkciók ebben a komplex kölcsönhatási hálózatban zajlanak. A rendellenes fehérjeműködés „hálózati hibákhoz”, ezáltal betegségekhez vezet. A fehérjék és a fehérje-hálózatok működésének megértése azért is kiemelt jelentőségű, mert egyben a beavatkozás, azaz a célzott terápiák lehetőségét is megteremti.

Az előadás egy olyan különleges kutatási megközelítést ismertet, amellyel rendkívül hatékonyan tanulmányozható az egyes fehérjék működése, és amellyel újfajta, a természetben nem létező tulajdonságú fehérjék is létrehozhatók. Ez az irányított fehérjeevolúció, egyfajta „darwini evolúció a kémcsőben”, amely alapkutatási és terápiás szempontból egyaránt hatalmas előrelépést tett lehetővé.

Plakát

Időpont: 2014. október 1. 17:00
Helyszín: ELTE TTK Kitaibel Pál terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/C fszt. 0–823.)