„Az egyetlen működő világhatalom”

Az Antall József Tudásközpont gondozásában megjelent Magyarics Tamás, az ELTE BTK Angol-Amerikai Intézetének oktatója, jelenlegi dublini nagykövet „Az Egyesült Államok külpolitikájának története című könyvének második kiadása. A kötet bemutatóján kerekasztal-beszélgetést tartottak 2014. szeptember 18-án a Gólyavárban. A beszélgetés résztvevői a szerzőn kívül Szemerkényi Réka biztonságpolitikai tanácsadó, Frank Tibor, az ELTE Angol-Amerikai Intézetének akadémikusa, valamint Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő voltak, a moderátor Balogh István, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem adjunktusa és a Külgazdasági és Külügyminisztérium biztonságpolitikai főosztályvezetője.

A második kiadásban minden fejezet gazdagabb és átgondoltabb lett az előzőnél – mondta el Frank Tibor. Kézikönyvnek is szánják: új munkahelyeken, követségeken, minisztériumokban, bankokban is hasznát vehetik. Szemerkényi pozitívumként említette, hogy a könyv aktuális témákkal is foglalkozik: nem csak az amerikai külpolitika hagyományait taglalja, hanem a jelenkor eseményeit is, olyan problémákat, amellyekkel napi szinten foglalkozunk. „Ez a könyv kiváló, nehéz letenni. Nagyon jól leírja az alapdolgokat” – vélekedett Nógrádi.

Frank Tibor kérdésére, hogy beszélhetünk-e az Egyesült Államok hanyatlásáról, mint a nagy birodalmak hanyatlásáról, Magyarics Tamás Mark Twain szellemességét idézve azt mondta, hogy „a haláláról szóló hírek kissé túlzottak”. Ha a gazdasági teljesítményt nézzük, említhetünk visszaesést, ugyanakkor az innováció tekintetében – ami a gazdasági növekedés egyik legfontosabb motorja – az USA még mindig világelső. Ráadásul a katonai hatalma is igen jelentős: továbbra is ez az egy olyan hatalom van, ami képes nagyon nagy távolságokban erőkifejtést végrehajtani. „48 órán belül gyakorlatilag bárhol képes megjelenni az Egyesült Államok erővel – ami óriási tényező” – mondta el a bemutatott kötet szerzője. ár az USA az utóbbi időben veszített presztízséből, még sincs olyan komoly konfliktus a világban, amit a beavatkozásuk nélkül meg lehetne oldani.

Szemerkényi kifejtette: történelmi perspektívából nem számít 30–50 évnyi hanyatlás, ha utána növekedés jön. Viszont fel kell ismerni a mostani problémákat és értelmezni kell őket. Az USA jelenlegi alapkérdései: hogy mennyire képes a költségvetési deficitet kontrollálni és mennyire tud kompromisszumkész lenni szövetségeseivel. Szerinte ezen áll vagy bukik ugyanis, hogy az Egyesült Államok mennyire lesz sikeres a globális átalakulásban. Nógrádi György is egyetértett azzal, hogy az Államokat nem szabad alábecsülni: „Én a tévében mindig bírálom az USA-t, de ettől még tisztában vagyok vele, hogy az USA az egyetlen működő világhatalom” – fogalmazott.

Nehéz felfedezni egy egyértelmű stratégiai irányt az USA jelenlegi külpolitikájában – vélekedett Magyarics. Frank Tibor szerint ez azért is lehetséges, mert a 2001-es támadás után az Egyesült Államok elbizonytalanodott, és a mai napig sem heverte ki a traumát. Nem nagyon lehet tudni, mi fog történni a világban, és szeptember 11. után ők is másképp reagálnak az eseményekre.

A cikk az ELTE Rektori Titkárság gyakornoki programjának keretében készült.

2014.09.23.