Hírnév és emlékezet

2014. november 03.

ELTE BTK (1088 Budapest, Múzeum körút 4/A 428-as terem)

2014. november 03. -

ELTE BTK (1088 Budapest, Múzeum körút 4/A 428-as terem)

Idén november 18-án 350 éve halt meg Zrínyi Miklós. Az ELTE BTK Régi Magyar Irodalom Tanszéke mindig fontos feladatának tekintette a Zrínyi-kutatásokat és a kultusz ápolását; ezért az emlékév kapcsán 2014. november 3-án tudományos konferenciát szentelnek a költő Zrínyi Miklós emlékének.

A konferencia középpontjában a Hírnév és emlékezet témája áll, különös tekintettel (de nem kizárólagosan) az Adriai tengernek Syrenája című kötetre. Az egynapos tanácskozás programjába olyan elméleti tájékozódású, problémafelvető előadásokat kerültek be, amelyek új megközelítéssel járulnak hozzá a költői életmű megismeréséhez és értelmezéséhez. Az esemény a Magyar Tudomány Ünnepe 2014-es programsorozatának része.

9:30 – 11:00
Hausner Gábor (Hadtudományi Intézet): A Zrínyi próza a hadtudományi irodalom kontextu­sában
Köllő Zsófia (BBTE, Kolozsvár): Hunok a 17. századi költészetben – egy feltételezett Zrínyi-hatás felülvizsgálata
Pafkó Tamás (ELTE): Megjegyzések Zrínyi Miklós bibliai allúzióihoz
Viskolcz Noémi (SZE): Zrínyi gyűjteményei
Kávészünet

11:10 – 12:30
Bognár Péter (ELTE – OTKA): A Szigeti veszedelem verselése
Borián Elréd (OSB): Zrínyi Miklós: Feszületre
Förköli Gábor (ELTE – HECE): Zrínyi eposza és a 17. századi irodalmi orientalizmus
Kiss Farkas Gábor (ELTE – HECE): Zrínyi és az emblematika

Ebédszünet

14:00 – 15:30
Amedeo Di Francesco (Nápolyi L’Orientale egyetem) és Orlovszky Géza (ELTE) a készülő kritikai kiadásról
Bene Sándor (MTA BTI): Szirének, kontextusban
Laczházi Gyula (ELTE): Affektusmodellálás és regényesség a Syrena–kötetben
Nényei Pál: Hol keressük a Syrena–kötet szereplőit?

Kávészünet

16:00 – 17:30
Lukács István (ELTE): A horvát Sibilláról – két diskurzus keresztmetszetében
Nagy Levente (ELTE): Címlapmetszet és ambivalencia a horvát és a magyar Syrena–kötetben
Utasi Csilla (Újvidéki Egyetem): Zrínyi Péter Syrena–fordításának lírai versei
Voigt Vilmos (ELTE): Zrínyi és a folklór

A konferencia honlapja

Időpont: 2014. november 3. 9:30-17:30
Helyszín: ELTE BTK (1088 Budapest, Múzeum körút 4/A 428-as terem)

A Magyar Tudomány Ünnepe ELTE-s programjai itt találhatóak.