Mi legyen a nácik által zsákmányolt műalkotásokkal?

2014. december 05.

ELTE ÁJK Kari Tanácsterem (1053 Budapest, Egyetem tér 1–3. fsz.)

2014. december 05. -

ELTE ÁJK Kari Tanácsterem (1053 Budapest, Egyetem tér 1–3. fsz.)

Phillip Hellwege, az Augsburgi Egyetem professzora „Excluding Prescription? - How to deal with Nazi-looted art after Cornelius Gurlitt” címmel tart nyilvános előadást 2014. december 5-én az ÁJK az Állam- és Jogtudományi Doktori Iskolája keretében.

A náci rezsim közel 70 éve omlott össze, de még ma is téma a nácik által zsákmányolt műalkotások visszaszolgáltatásának ügye. Az erről szóló társadalmi vita Németországban az elmúlt évtizedekben a közgyűjtemények feladataival foglalkozott, Cornelius Gurlitt gyűjteményének híre azonban a magánszemélyekkel szembeni fellépés problémájára is rávilágított. A német jog szempontjából a helyzet egyértelmű: a tulajdonjogi követelések 30 év után elévülnek – így az eredeti tulajdonosoknak nincs esélyük visszaszerezni műtárgyaikat, vagy kártérítést kapni értük. 2014-ben a bajor kormány azonban – Gurlitt-ügyre reagálva – reformot kezdeményezett a kérdésben, hogy az ilyen ügyek újra megnyithatók legyenek. Az előadó elemzi a jóvátétel lehetőségét tulajdonjogi kérdésekben, és értékeli a bajor törvényjavaslatot is.

Időpont: 2014. december 5. 14:30
Helyszín: ELTE ÁJK Kari Tanácsterem (1053 Budapest, Egyetem tér 1–3. fsz.)