Több mint félezren a tanárképzési konferencián

2014. november 10–11-én az ELTE Bölcsészettudományi Kara adott otthont a „Tudós tanárok – tanár tudósok” című, osztatlan tanárképzésről szóló konferenciának. Az idei tanácskozás programjában közel 150 előadás szerepelt, résztvevőként pedig több mint ötszázan látogattak el a rendezvényre. A jelentkezők száma – az előadók és résztvevők esetén is – az előzetesen vártnál jóval nagyobb volt.

A konferenciát Mezey Barna, Egyetemünk rektora és Károly Krisztina, az ELTE Tanárképző Központ főigazgatója nyitotta meg. A nyitó plenáris előadásokat Lovász László, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, Egyetemünk professzora; Sipos Imre, az EMMI köznevelésért felelős helyettes államtitkára és Font Márta, a MAB Tanárképzési Bizottságának elnöke tartotta.

A rendezvény két napján kilenc helyszínen folytak a programok. A tanárképzés tudomány- és oktatáspolitikai környezetét, a tanárképzés minőségét, szakmai vetületeit plenáris előadások során érintették az előadók. A szekciók tematikája is széles körben mozgott, szó esett a tanári hivatásról, a vezetőtanárok, mentorok helyzetéről, szakmódszertani megfigyelésekről, valamint több tudományterület (természettudományok, matematika, nyelvoktatás) jó gyakorlatairól. Külön tematikus blokként szerepeltek a digitális környezethez, oktatáshoz kapcsolódó előadások. A résztvevők kerekasztal-beszélgetéseken vitatták meg a tehetséggondozás, a határon túli tanárképzés, a tudós tanárutánpótlás kérdéseit, illetve a tanárképző központok vezetői is összevetették eddigi tapasztalataikat. A poszterelőadások a tanári hatékonyság nézőpontjait mutatták be. A konferencián elhangzott plenáris előadások szerkesztett videofelvétele, valamint a közléshez hozzájáruló előadók prezentációi hamarosan elérhetőek lesznek a konferencia honlapján, a Tanárképző Központ tanulmánykötet megjelentetését is tervezi.

Kísérőrendezvényként 10-én délután a Magyar Rektori Konferencia és a Tanárképzők Országos Szövetségének ülése zajlott, a Kórházpedagógusok Egyesületének kiállítását pedig mindkét nap a Mária Terézia-terem előtt tekinthették meg az érdeklődők.

A hagyományteremtés céljával elindított rendezvény a Magyar Tudomány Ünnepe 2014-es programsorozat részeként valósult meg az ELTE Tanárképző Központjának szervezésében, a TÁMOP „Országos koordinációval a pedagógusképzés megújításáért” projekt támogatásával.

Fotók: ELTE Tanárképző Központ

ELTE Tanárképző Központ