A NASA-hoz utazik az Informatikai Kar hallgatója

Pais Gergely, az ELTE Informatikai Kar másodéves programtervező informatikus hallgatója is tagja annak a hétfős nemzetközi diákcsapatnak, amely saját kategóriájában 25 csapat közül bizonyult a legjobbnak a 2014-es Space Apps Challenge ötletversenyen.

A versenyt a NASA (Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatal, Egyesült Államok) írta ki: a csapatoknak 48 óra alatt kellett innovatív megoldásokat kidolgoznia. Az idei témák között az űrtechnológia, az aszterodiák és a robotika is szerepeltek. 2014-ben több mint nyolcezer versenyző csaknem hétszáz projektet indított a különböző kategóriákban.

Pais Gergely és csapattársai egy intelligens űrhajós sisak (E.C.A.S.A. Interactive Astronaut Helmet) tervével győzték meg a NASA szakértőiből álló bíráló bizottságot. A sisak szemkövetéses- és hangvezérléssel egyaránt irányítható, a kiterjesztett valóság technológiája révén többek között 360 fokos tájékozódással, vezeték nélküli videoközvetítés lehetőségével, a környezet objektumairól lehívható információkkal és összehangolt szenzoros adatokkal biztosítja a sisakot viselő űrhajós számára a munkavégzés optimális feltételeit űrséta közben.

A nyertes csapat tagjai finnországi Erasmus-ösztöndíjuk ideje alatt ismerték meg egymást: a sisakot Gergely indiai, mexikói, francia, olasz és finn fiatalokkal közösen tervezte. A hallgatók december 4-én a NASA John F. Kennedy Space Centerbe látogatnak, ahol jelen lehetnek az Orion űrhajó tesztrepülésénél. Az űrhajó a NASA tervei szerint a jövőben embereket juttat majd a Marsra.

A sisakot bemutató videó egy képkockája

2014.11.28.