Egyetemünk hallgatói mutatkoztak be az Akadémián

2014. november 26-án hat, a kutatók legifjabb nemzedékéhez tartozó, középiskolás, illetve egyetemi tanulmányai elején járó, de immár komoly tudományos tapasztalatokat felmutató fiatal beszélt terveiről, célkitűzéseiről és a kutatói lét iránti elhivatottsága gyökereiről az MTA Székházában tartott InnoDiákok Fórumán. A különleges rendezvényen Egyetemünk hallgatói, Dálya Gergő fizika és Sályi Gergő kémia szakos ifjú kutatók is bemutatkoztak, mindketten az ELTE Apáczai Csere János Gyakorlógimnázium korábbi diákjai.

Az MTA a Magyar Tudomány Ünnepe programsorozatba tavaly emelte be az intézményrendszerében már fiatalon kutatásokat folytató diákok bemutatását célzó InnoDiákok Fórumát. Az idei rendezvényen hatan kaptak lehetőséget arra, hogy ismertessék kutatásaikat a tudomány nyilvánossága, valamint diáktársaik előtt. A szárnyaikat bontogató fiatalok tevékenységét mentoraik is méltatták. A jövő kutatóiként üdvözölte a diákokat Lovász László, az Akadémia elnöke, Egyetemünk professzora.

Tanára buzdítására kezdett komolyan foglalkozni a csillagászattal Dálya Gergő. Az ELTE harmadéves fizikushallgatója 2011-ben csatlakozott az MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóintézetben zajló adatelemzési tevékenységhez, amelynek során a Kepler űrtávcsőből érkezett információkat dolgozták fel. Jelenleg Szabó Róbert pártfogásában annak lehetőségeit kutatja, hogyan mutathatók ki a pulzáló változócsillagok kísérői. „Mentorom nagyon sok mindenben segített, bármilyen problémával nyugodtan fordulhattam hozzá. Többek között megismertetett a tudományos kutatás módszereivel, megtanította a szükséges ismereteket, önálló tanulásra buzdított, és segített felkészülni a különböző versenyekre és konferenciákra” – foglalta össze az akadémiai intézményben kapott támogatást az egyetemista.
Szabó Róbert (MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóintézet) méltatása és Dálya Gergő előadása itt megnézhető.

Már hetedikesként országos versenyeredményeket ért el Sályi Gergő, ami megerősítette abban, hogy megvan benne a természettudományok műveléséhez szükséges képesség. A bátorító családi légkörben felcseperedő fiú az Apáczai természettudományi tagozatos tanulójaként döntött úgy, hogy tudományos kutatói pályára lép. „Jelenleg a szerves kémia iránt érdeklődöm leginkább, TDK-munkámat is a modern katalitikus szerves szintetikus reakciók kutatásából készítem” – mondta ELTE Természettudományi Karának másodéves kémia szakos hallgatója. A Novák Zoltán vezette Lendület-csoportban elsajátított tudományos alapok, kutatási módszerek mellett Sályi Gergő a problémamegoldó gondolkodásmód és az emberi kapcsolatok, értékek jelentőségét is hangsúlyozta.
Novák Zoltán (ELTE TTK, Kémiai Intézet egyetemi adjunktus) méltatása és Sályi Gergő előadása itt megnézhető.

MTA

2014.12.10.