120 éves a budapesti kroatisztika

2014. december 3-án az ELTE BTK Szláv és Balti Filológiai Intézete nemzetközi konferencián ünnepelte a horvát nyelv és irodalom egyetemi szintű oktatásának 120 éves évfordulóját. A konferencián közel negyven kroatista vett részt Magyarországról és Horvátországból.

A rendezvényt megelőzően Andrea Zlatar Violić, Horvátország kultúráért felelős minisztere levélben gratulált a jeles évfordulóhoz, melyben hangsúlyozta, hogy a jeles magyar kroatisták közreműködése nélkül a kroatisztikáról alkotott képünk nem lehetne teljes. A miniszter asszony külön méltatta az ELTE Szláv Filológiai Tanszékének jelentőségét.

Egyetemünkön 1849-ben alakult a Szláv Tanszék. Első vezetője Ferencz József, aki Szláv nyelvek és irodalmak címmel tartott előadásokat. A tudományos színvonalú oktatás és kutatás kezdete utódja, Asbóth Oszkár (1852-1920) nevéhez fűződik. 1894-ben Margalits Ede vezetésével alakult meg a Horvát nyelv és irodalom Tanszék.

2014.12.15.