Átadták a 2014-es ruszisztikai díjakat

2014. december 5-én nyolcadik alkalommal adták át a ruszisztikai díjakat az Alapítvány Az Orosz Nyelvért És Kultúráért és a Ruszisztikai Központ szervezésében. A díjátadót Szvák Gyula beszéde nyitotta meg, amelyet a Kuratórium elnökének távollétében Krausz Tamás professzor olvasott fel.

Átadták a 2014-es ruszisztikai díjakat

A Pro Cultura Hungaro-Russica Díjat idén Oxana Yakimenko szentpétervári irodalomtörténésznek, mű- és szakfordítónak, szinkrontolmácsnak, a Szentpétervári Állami Egyetem magyar szakos oktatójának ítélte az alapítvány kuratóriuma „a kortárs orosz kultúra és irodalom magyarországi megismertetése és népszerűsítése, a XX. századi és a kortárs magyar kultúra és irodalom oroszországi megismertetése és népszerűsítése, az oroszországi egyetemi magyaroktatás, a magyar–orosz kulturális és egyetemközi kapcsolatok erősítése terén végzett két évtizedes kiemelkedő tevékenységéért”. Oxana Yakimenkot Gyimesi Zsuzsanna laudálta. A díjat két szentpétervári magyar szakos egyetemista vette át tanárnőjük nevében, akik részképzésen tartózkodnak Budapesten.

Az Év Ruszistájának járó Lihacsov-díjat Dukkon Ágnes, az ELTE BTK professor emeritusa kapta, különös tekintettel „Az aranykortól az ezüstkorig. Fejezetek az orosz kritika és irodalomtudomány történetéből” című, 2014-ben megjelent monográfiájáért. Laudálta Szőke Katalin, a Szegedi Tudományegyetem professzora, a Lihacsov-díj 2011-es kitüntetettje.

Átadták a 2014-es ruszisztikai díjakat  Átadták a 2014-es ruszisztikai díjakat

Ruszista Életműdíjban részesült Hajnády Zoltán, a Debreceni Tudományegyetem Szlavisztikai Intézetének korábbi vezetője, nyugalmazott professzor. A professzor pályáját a Debreceni Tudományegyetem Szlavisztikai Intézetének jelenlegi vezetője, Az Év Ruszistája 2009 cím birtokosa, Goretity József méltatta.

Orosztanár Életműdíjat kapott Sztrés Erzsébet, a Kőrösi Csoma Sándor Gimnázium egykori orosztanára, a két szintű orosz érettségi vizsgák anyagának felelőse. Laudálta Dancz Péter, a Radnóti Gimnázium vezetőtanára, Az Év Orosztanára cím 2007-es díjazottja. Az év legjobb oroszdolgozatáért járó I. díjat Fóris Ákos történész doktorandusz (ELTE BTK) kapta „A magyar megszálló csapatok és a holokauszt a Nyugati Megszálló Csoport területén” című dolgozatáért. A pályázati eredményeket és az idei év tapasztalatait Havas Ferenc professor emeritus ismertette.

Átadták a 2014-es ruszisztikai díjakat  Átadták a 2014-es ruszisztikai díjakat  Átadták a 2014-es ruszisztikai díjakat

ELTE Ruszisztikai Központ

2014.12.16.