Lengyel állami elismerésben részesült Tapolcai László

A magyar-lengyel kapcsolatok fejlesztése terén végzett munkája elismeréseként tíz kitüntetett vehette át a Lengyel Köztársaság elnöke által odaítélt magas rangú állami kitüntetést. 2015. január 14-én a Lengyel Köztársaság Érdemrendjének Lovagkeresztje Kitüntetéseket Roman Kowalski, a Lengyel Köztársaság budapesti nagykövete, valamint Katarzyna Sitko, a budapesti Lengyel Intézet igazgatója adta át. Díjazták Tapolcai Lászlót, a Bölcsészettudományi Kar Kelet-Európa Története Tanszék adjunktusát is.

Tapolcai László az ELTE oktatója, a Magyar Tudományos Akadémia Filozófiai és Történettudományi Bizottságának tagja. Fő kutatási területe Közép- és Kelet-Európa története, valamint a Lengyel-Litván állam története a kora-újkorban. A 2011-ben megjelent Lengyelország történeti és mitikus kezdetei című könyve új megközelítésbe helyezi a középkori Lengyelország kialakulását övező történeti mítoszokat. Hosszú ideje a lengyel történelem és kultúra terjesztője és népszerűsítője, továbbá lengyel és magyar tudósok és diákok közötti együttműködések ösztönzője és támogatója. Számos lengyel levéltári kutatóprojekt megvalósításában vett részt, folyamatosan jelennek meg Lengyelország történetével kapcsolatos publikációi.

A Lengyel Köztársaságért Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetésben részesült az ELTE oktatóján kívül Bognár Gábor Attila, az A38 hajó alapítója, Csonka András, a Liszt Ferenc Zeneakadémia kulturális igazgatója, Fóti Judit tolmács, Gőz László, a Budapest Music Center igazgatója, Jerger Krisztina művészettörténész, Kovács Orsolya Zsuzsanna újságíró, Mitrovits Miklós történész, Pászt Patrícia, a Krakkói Magyar Centrum alapító igazgatója és Reiman Judit egyetemi oktató.

Fotó: Soós Lajos (MTI)

Lengyel Köztársaság Budapesti Nagykövetsége