Bűnjelek és vegyjelek

2015. február 05.

ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A 0.83)

2015. február 05. -

ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A 0.83)

Szalay Roland, a TTK Általános és Szervetlen Kémiai Tanszék egyetemi adjunktusa „Bűnjelek és vegyjelek – Kémia a bűnüldözés szolgálatában” címmel tart előadást a Kémiai Intézet által szervezett Alkímia Ma című, középiskolásoknak szóló ismeretterjesztő sorozatban 2015. február 5-én a Lágymányosi Campuson.

A kémia központi szerepet játszik a különféle bűnesetek felderítésében. Vajon melyek voltak a legkorábbi, már tudományosnak tekinthető módszerek a mérgezések kimutatására? Tudjuk-e, hogy miben halt meg Bonaparte Napóleon? Miként lehet lefoglalt kábítószerminták vizsgálatából következtetni azok előállítására, illetve eredetére? Milyen technikákkal dolgozik a vegyész szakértő a robbantásos merényletekkel, illetve szándékos gyújtogatásokkal kapcsolatos bűnesetekben? Hogyan lehet okiratok hamisítását megállapítani kémiai elemzéssel? Milyen vizsgálati módszerek nyomán lehet közlekedési balesetek okozóit felelősségre vonni? Az előadáson a fenti kérdésekhez kapcsolódóan érdekes és változatos bűnesetekkel, valamint a felderítésükhöz alkalmazott analitikai eljárásokkal és technikákkal ismerkedhetnek meg az érdeklődők.

Kísérő programok:
  • Kvízjáték
  • Lajgút Győző kémiai kísérletei
A 2007 óta futó sorozatban az ELTE TTK Kémiai Intézetében tevékenykedő kutatók, oktatók és vendégek „a régiek megszállottságával” beszélnek az anyagról, a vegyészetről, kémiai érdekességekről és újdonságokról. Az elsősorban középiskolásoknak szóló ismeretterjesztő előadásokat látványos kísérletek és interaktív kvízjátékok színesítik.

Időpont: 2015. február 5. 17:00
Helyszín: ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A 0.83)

Alkímia Ma