Sport és egészség a felsőoktatásban

2015. január 28-án közel száz résztvevővel zajlott az ELTE Sportiroda által szervezett első Országos Felsőoktatási Sport- és Egészségtudományi Konferencia az ELTE Bölcsészettudományi Karának tanácstermében. A konferencia az országszerte szinte mindegyik egyetemen és főiskolán működő intézményi sportiroda vezetőit, munkatársait hívta közös gondolkodásra. Az ELTE vezetésének részéről Pozsár-Szentmiklósy Zoltán sportért felelős rektori biztos és a házigazdaként, Dezső Tamás dékán köszöntötte a hazai felsőoktatásban dolgozó sportszakembereket.

A konferencia első előadását Simicskó István, az EMMI sportért felelős államtitkára tartotta, aki volt ELTE-s hallgatóként személyes élményein túl a kormányzati sportpolitikai 2010-óta eltelt időszakának eredményeit és a 2020-ig tartó időszak fejlesztési terveit mutatta be. Elmondta: az utánpótlás nevelés támogatása, világversenyek rendezése és a hazai sport infrastruktúra hármasának kiemelt fejlesztését célozza meg az országos sportvezetés. Az egyetemi sportinfrastruktúra-fejlesztés legfontosabb bástyája a Tüskecsarnok lesz.

A Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség főtitkára, Székely Mózes az egyetemi sport fejlesztési terveit (Hajós Alfréd-terv), a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájával (HÖOK) közösen működtetett Sportpont Program és a felsőoktatási sportélet legújabb eredményeit ismertette előadásában.

A konferencia további programjában sor került kerekasztal beszélgetésre, ahol a Budapesti Műszaki Egyetem és a Debreceni Egyetem sportszervezési modelljét, sportszolgáltatásait ismerhették meg a résztvevők. Egészen délután öt óráig számos előadás hangzott el az egészségfejlesztésről, EU-s sporttámogatási lehetőségekről, a sportszövetségek és a felsőoktatás együttműködési lehetőségeiről, a stresszről és a jólétről (well-being).

A konferenciát támogatta az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség a „KMR Intézményi Sportiroda Pályázat 2014: Integrált felsőoktatási sportirodák felállítása és fejlesztése a Közép-magyarországi régió állami felsőoktatási intézményeiben” című projekt keretében.

2015.01.29.