Közel 8800 gólya kezdett szeptemberben

Milyen átlagpontszámmal, melyik megyéből érkeztek az idei gólyák? Hány doktorandusz kezdte meg tanulmányait az Egyetemen? A 2015. február 9-i Szenátuson mutatták be az ELTE 2014. évi jelentkezési és felvételi adatairól szóló jelentést. A Minőségbiztosítási Osztály által összeállított dokumentum adataiból válogattunk.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetemen összesen 8789 fő kezdte meg tanulmányait 2014 szeptemberében: 8485-en a rendes felvételi eljárásban, 304-en a pótfelvételi eljárásban kerültek be a képzésekre. Országos összehasonlításban a rendes felvételi eljárásban felvettek számát tekintve a listavezető idén is Egyetemünk, megelőzve a Debreceni Egyetemet és a Szegedi Tudományegyetemet. Az előző évekhez hasonlóan, a Bölcsészettudományi Karra érkezett a legtöbb jelentkezés, az összes ELTE-re beadott jelentkezés közel 24%-a. Az elmúlt tanévben először indított 10 féléves osztatlan tanárképzésre 6,28%-kal, a 11 félévesre 29,03%-kal több hallgatót vettek fel, mint tavaly. A doktori képzésen 535 hallgatót vett fel az Egyetem, ami közel hatszázalékos csökkenés tavalyhoz képest: a BTK-n 218-an, a TTK-n 160-an kezdték meg posztgraduális tanulmányaikat. Az ÁJK-ra 2012-höz képest viszont több mint harminc százalékkal több doktoranduszt vettek fel.

Az alapképzésre beadott jelentkezések átlagpontszáma az 500 pontos felvételi rendszerben 384, az egységes, osztatlan képzésre 403 pont volt. Az alapképzésre a felvett hallgatók átlagpontszáma 396, az osztatlan képzésre felvettek átlagpontszáma 413 pont volt. A mesterképzésekre beadott jelentkezések átlagpontszáma a 100 pontos felvételi rendszerben 82 pont, a felvettek átlagpontszáma 84 pont volt. A mesterképzési szakok közül legtöbben pszichológia szakra nyertek felvételt. A felvett hallgatók közül tavalyhoz képest csaknem 12%-kal többen igazoltak jogosultságot valamilyen többletpontra, esetenként több jogcímen is.

A legtöbb gólya a jelentkezés beadásakor 19 éves volt, a jelentkezők legnagyobb része 1995-ben született (5 922 fő). Az átlagéletkort tekintve a „legérettebbek” a Bárczira jelentkezők, az átlagéletkoruk 26,4 év, a legfiatalabbak a tanárszakokat választottak, a leendő elsőéves pedagógusok átlagéletkora 19,8 év. Az ELTE-t választó jelentkezők közel kétharmada (5573 fő) nő, ez megegyezik a tavalyi év statisztikáival, de jelentősek a kari különbségek: az IK-n a felvettek 14,71%-a volt nő, a Bárczi és a TÓK gólyáinak közel 96%-a. A legtöbb gólya budapesti és Pest megyei (összesen 4390 fő), 358-an Fejér, 315-en Győr-Moson-Sopron megyéből érkeztek, Tolna megyéből pedig összesen 107 gólya kezdett szeptemberben.

A dokumentum a jelentkezési és felvételi adatok bemutatása mellett számos mellékletet is tartalmaz, többek között böngészhető a 2010 és 2014 közötti időszak ELTE-s gólyáinak létszáma képzési, kari, finanszírozási és munkarend szerinti bontásban, valamint a hazai felsőoktatási intézményekbe felvett hallgatók létszáma 2013-ban és 2014-ben.

2015.02.12.