Mérlegen az antianyag

2015. március 12.

ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A 0.83)

2015. március 12. -

ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A 0.83)

Az atomoktól a csillagokig ismeretterjesztő sorozat 2015. március 12-én folytatódik a Természettudományi Karon, ahol „Mérlegen az antianyag” címmel tart előadást Sótér Anna, a Max Planck Intézet kutatója.

A részecskefizika szerint minden elemi részecskének van egy antirészecske „tükörképe”, amelynek töltés-jellegű tulajdonságai (mint az elektromos töltés) ellentettjei az eredetinek, míg minden más fizikai paramétere – így pl. a tömege is – pontosan megegyezik vele. Hasonlóságukból arra következtetünk, hogy azonos számban keletkeztek az Ősrobbanás során, a mai Világegyetemet észlelve viszont döntő többségben közönséges anyagot látunk magunk körül, antianyagot sehol. Mi az oka ennek az aszimmetriának? Talán van valami általunk nem észlelt különbség a kétfajta részecske között, amely a rendes anyag javára döntött? Antiprotonokat eddig csak nagyon kis mennyiségben állítottak elő a világ részecskegyorsítói, ezért fizikai paramétereinek mérése kihívásokkal teli. A CERN egyik munkacsoportja több magyar kutató részvételével az antiproton tömegét mérte meg nemrég a proton tömegéhez hasonló pontossággal, tömegkülönbségre még nem derült fény.

A tizedik éve futó sorozatban az ELTE TTK Fizikai Intézetében tevékenykedő kutatók, oktatók és vendégek beszélnek a fizika frontvonalába tartozó fizikai érdekességekről, újdonságokról, elsősorban középiskolásoknak, bemutatva azokat a lehetséges tanulmányi utakat is, amelyet a hazai felsőoktatás nemzetközi elismertségnek örvendő egyeteme kínál a vállalkozó kedvű, érdeklődő fiataloknak.

Időpont: 2015. március 12. 17:00
Helyszín: ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A 0.83)

Az atomoktól a csillagokig