Az oszcilláló kémiai reakciók negyed évszázada

A világ egyik legjelentősebb kémiai folyóirata, az Accounts of Chemical Research közölte Orbán Miklós professor emeritus és Csörgeiné Kurin Krisztina egyetemi docens Irving R. Epsteinnel (Brandeis University, USA) közösen írt „ph-Regulated Chemical Oscillators” című összefoglaló cikkét.

Az „oszcilláló” (más néven: „periodikus”) reakciók olyan kémiai folyamatok, amelyekben – bizonyos speciális feltételek teljesülése esetén – a résztvevő komponensek koncentrációja és a koncentrációval kapcsolatos összes paraméter, például a szín, az elektród potenciál, a hőfejlődés sebessége nem monoton, hanem periodikusan (oszcillálva) változik az idő függvényében. A Kémiai Intézet Analitikai Kémiai Tanszékén működő kutatócsoport egyik kiemelt (OTKA) témája az ilyen rendszerek tervezése és laboratóriumi megvalósítása.

A Nemlineáris Kémiai Dinamika Laboratórium számos kémiai oszcillátor családot és ezek variánsát állította elő, többek között a pH-oszcillátorokat, amelyek összetételüket tekintve az oszcilláló kémiai reakciók legváltozatosabb csoportját képezik. Elméleti jelentőségük, hogy működési mechanizmusuk egyszerű, részleteiben ismert és modellezhető. A tanulmányban a pH-oszcillátorok felfedezésének történetét, az oszcillációk kialakulásának feltételeit, kémiai hátterének leírását és néhány felhasználási lehetőségét foglalták össze. A cikk egyik referense szerint a mintegy huszonöt évet átfogó elemzés nagyszerű összegzés, amely a jövőbeli kutatások irányait is meghatározhatja.

A Kémiai Intézet 1980 óta kooperál Irving R. Epstein professzorral. Orbán Miklós professor emeritus 1984 óta vezeti az MTA, az ELTE, a Brandeis University és a National Science Foundation közreműködésével megvalósuló, oszcilláló kémiai reakciókkal foglalkozó projektet. A programban eddig 12 magyar kutató dolgozott Epstein amerikai laboratóriumában, két amerikai professzor többször látogatott Budapestre és két amerikai doktorandusz töltött közel egy évet a Nemlineáris Kémiai Dinamika Laboratóriumban.

ELTE Kémiai Intézet

2015.03.04.