A tudatelmélet kognitív és idegrendszeri háttere

2015. április 03.

ELTE PPK (1064 Budapest, Izabella utca 46. 403.)

2015. április 03. -

ELTE PPK (1064 Budapest, Izabella utca 46. 403.)

A Kognitív Szeminárium 2015. április 3-án folytatódik a Pedagógiai és Pszichológiai Karon. A következő előadást Dana Samson, a Université catholique de Louvain (UCL, Leuveni Katolikus Egyetem) kutatója tartja „Unpacking the cognitive and neural processes underlying Theory of Mind (A tudatelmélet kognitív és idegrendszeri háttere)” címmel.

Amikor értelmezni próbáljuk más emberek viselkedését, általában mentális állapotaikat idézzük fel, úgymint a szándékaikat, hiedelmeiket vagy az érzelmeiket. Ez egy olyan képesség, amelyre a „tudatelmélet” gyűjtőfogalommal hivatkoznak. Az előadás bemutatja, hogy milyen szerepet játszik a neuropszichológia a tudatelmélet kognitív és idegrendszeri alapjainak feltárásában, miként segíthetnek a szerzett agyi sérülésekkel rendelkező felnőttek esetei elkülöníteni a különböző mechanizmusokat az elme olvasás hátterében. Dana Samson az előadás első részében olyan esetekről számol be, amelyekben a páciensek szelektív deficitet szenvednek az én-perspektíva gátlásában, és bemutatja, hogy deficitjük nem magyarázható meg az általános kognitív kontroll nehézségeivel. Az előadás második részében olyan esetekről lesz szó, amelyekben a páciensek szelektív deficitet szenvednek más emberek hiedelmeinek spontán követésében: az eredményeket Samson a hiedelmek feldolgozásának automatizmusáról szóló jelenlegi vita fényében dolgozza fel.

Időpont:
2015. április 3. 10:30
Helyszín: ELTE PPK (1064 Budapest, Izabella utca 46. 403.)

ELTE PPK