A kvantum-sokrendszerek fizikája

A kvantum-sokrendszerek fizikája
04/09

2015. április 09.

ELTE TTK Ortvay-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A, 0.81)

04/09

2015. április 09. -

ELTE TTK Ortvay-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A, 0.81)


Eisler Viktor, az MTA-ELTE Elméleti Fizikai Kutatócsoport tudományos főmunkatársa „Az összefonódás szerepe a kvantum-soktestrendszerek fizikájában” címmel tartja az Ortvay Kollokvium következő előadását 2015. április 9-én.

Az elmúlt évtizedben világossá vált, hogy az összefonódás meghatározó szerepet játszik a kvantumos soktestrendszerek alacsony hőmérsékleti viselkedésének megértésében. Az összefonódás alapvető információkat hordoz az adott kvantumrendszer alapállapotáról és ezen tulajdonságok tanulmányozása mára a soktestrendszerek fizikájának elengedhetetlen eszközévé vált. Az intenzív kutatás többek között a kvantum-kritikus viselkedés univerzalitásának minden eddiginél áttekinthetőbb megértéséhez vezetett. Az összefonódásnak elengedhetetlen szerepe van a modern numerikus módszerek (pl. sűrűségmátrix renormálási csoport) hatékonyságának megértésében is. Az alkalmazások kiterjednek továbbá nemegyensúlyi problémák tanulmányozására is, különös tekintettel az ún. kvantum-kvencsekre, amelyek kiemelkedő szerepet játszanak a modern, ultrahideg kvantumgázokkal végzett kísérletekben. Az előadás célja, hogy áttekintést nyújtson az elmúlt évtizedben felhalmozódott legfontosabb ismeretekről.

A Természettudományi Kar Fizikai Intézete 1998 ősze óta szervezi azt az intézeti szintű kollokvium-sorozatot, amelyet – az első ilyen sorozat elindítójáról – Ortvay Kollokviumnak neveztek el. Az előadásokat meghívott magyar és külföldi fizikusok tartják aktuális témákban. Megértésükhöz bármely fizikai diszciplínában szerzett előismeret elegendő, minden érdeklődőt szívesen látnak.

Időpont:
2015. április 9. 15:00
Helyszín: ELTE TTK Ortvay-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A, 0.81)

ELTE Fizikai Intézet