Újdonságok a neandervölgyi emberről

Újdonságok a neandervölgyi emberről
04/29

2015. április 29.

ELTE TTK Mogyoródi József-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/C fszt. 0-822)

04/29

2015. április 29. -

ELTE TTK Mogyoródi József-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/C fszt. 0-822)


Viola Bence, a Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology kutatója „Kő, csont, DNS – új nézetek a neandervölgyi emberről” címmel 2015. április 29-én tartja az „Élő adás” ismeretterjesztő sorozat következő előadását a TTK-n.

Darwin 1859-ben megjelent "A fajok eredete" című kötete indította a legnagyobb paradigmaváltást a biológia történelmében. Darwin megértette, mennyire fontos az elmélete az emberiség eredete szempontjából – a könyve egyik utolsó bekezdését a következő mondattal zárta: „Fény derül majd az ember eredetére és történetére is". Ez hamarabb következett be, mint gondolta, mivel felismerték, hogy az 1861-ben a németországi Neandervölgyben talált csontok egy kihalt emberi fajtól – a mai nevén neandervölgyi embertől – származnak.

Nézeteink a neandervölgyi emberről új terepmunkáknak és módszertani áttöréseknek köszönhetően az utóbbi években jelentősen változtak. A felfedezés, hogy madárkarmokat és tollakat ékességként használtak, mutatja, hogy a viselkedésük jobban hasonlít a miénkhez, mint azt eddig gondoltuk, valamint a neandervölgyi genom vizsgálata felfedte, hogy minden Afrikán kívül élő ember hord magában kis mértékben neandervölgyi DNS-t. A neandervölgyiektől (és testvércsoportuktól, a gyenyiszovai embertől) örökölt DNS nagy fontossággal bírt: többek között megkönnyítette az Eurázsiába bevándorolt modern ember új kórokozókhoz való adaptációját. Az előadás bemutatja, hogyan változtatják meg ezek a felfedezések nemcsak a neandervölgyiekkel, hanem a saját magunkkal kapcsolatos meglátásainkat is.

Az ELTE Biológiai Intézete által, nem csak középiskolásoknak szervezett „Élő adás” ismeretterjesztő sorozat a biológia különféle ágai között kalandozik, célja a legizgalmasabb és legújabb kutatási eredmények, és a megválaszolatlan nyitott kérdések bemutatása. A biológia robbanásszerűen fejlődő tudománya egyre több részletet tár fel előttünk: az élőlényeket alkotó molekulák rejtett világától a sejtek és az egyedek szintjén át egészen a fajok sokaságából felépülő életközösségekig.

Plakát

Időpont: 2015. április 29. 17.00
Helyszín: ELTE TTK Mogyoródi József-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/C fszt. 0-822)

Élő adás