Arany fokozatú Kazinczy-díjat kapott Szathmári István

2015. március 19-én Győrben, a Kazinczyról elnevezett Szép magyar beszéd verseny jubileumi, ötvenedik döntőjének eredményhirdetésén arany fokozatú Kazinczy-díjat kapott az anyanyelvi műveltség több évtizedes ápolásáért Bencédy József, a nyelvtudományok kandidátusa és Szatmári István, az ELTE nyugalmazott professzora. A díjkiosztó ünnepségen 35 diákot jutalmaztak Kazinczy-éremmel, Kazinczy-díjat kapott Hidasi Lajosné, a Tokaji Kereskedelmi és Szakközépiskola tanára, Szántó Erzsébet nyugalmazott kárpátaljai pedagógus és Szalóczy Pál, a Magyar Rádió nyugalmazott bemondója.

Szathmári István, a BTK professor emeritusa, a Mai Magyar Nyelvi Tanszék oktatója, korábbi tanszékvezetője, az MTA doktora. 1955-ben kezdett el az ELTE-n oktatni, 1995-ben vonult nyugdíjba, de a tanítást nem hagyta abba. 1975–1979 között az ELTE Bölcsészkar dékánja volt. Fő kutatási területe a magyar stilisztika, igyekezett kiépíteni – könyveiben és dolgozataiban – a funkcionális stilisztikát, kitérve a stilisztika – és a stílustörténetre is, ezen kívül a felvilágosodás és a 18. század nyelvi élete, a nyelvtudomány története. Foglalkozott továbbá a mai magyar nyelv grammatikai, stilisztikai, helyesírási és nyelvhelyességi kérdéseivel, valamint jelentek meg nyelvtörténeti, dialektológiai, kontrasztív nyelvészeti, irodalomtörténeti és hungarológiai jellegű tanulmányai. Számos díj birtokosa, legutóbb március 15-én a Magyar Érdemrend tisztikeresztje polgári tagozat kitüntetést vehetett át.

Bencédy József Eötvös-kollégista volt, majd 1959-től tartott nyelvészeti kurzusokat az ELTE-n. 1974-ben az egri főiskola frissen létrehozott budapesti (csepeli) kihelyezett tagozatának, s az itt létrejött magyar nyelvészeti tanszéknek lett a vezetője, majd ő vezényelte le a főiskolának az ELTE-hez való kapcsolódását, Csepelről a Kazinczy utcába költözését is, az intézményt 1987-es nyugdíjba vonulásáig vezette.

ELTE BTK

2015.04.21.