„Konszenzushoz közeli állapot”

Április 17-én hozta nyilvánosságra az Emberi Erőforrások Minisztérium Felsőoktatásért Felelős Államtitkársága azt a tervezetet, amelyben több, az Eötvös Loránd Tudományegyetemen elérhető alapszakot is megszüntetésre javasoltak. A tervezet ellen április 20-án több száz hallgató és oktató tiltakozott a – legsúlyosabban érintett Társadalomtudományi Karnak otthont adó – Lágymányosi Campuson. Az április 21-én rendezett Felsőoktatási Kerekasztalt követően Palkovics László felsőoktatásért felelős államtitkár bejelentette: a nemzetközi tanulmányok alapszak megmarad, viszont bizonyos átalakításokra lesz szükség. Korábban többször megjelent a sajtóhírekben, hogy a kommunikáció alapszak megszüntetése is napirenden van, az április 21-i bejelentés szerint azonban a szak továbbra is elérhető lesz, Egyetemünkön is.



Az Egyetem vezetése április 17-én délután kapta meg a 2016-os felvételi eljárástól érvényes felsőoktatási szakjegyzék korrigált változatát, amely a Felsőoktatásért Felelős Államtitkárságnak a bolognai rendszer felülvizsgálatát követő javaslatait tartalmazta. Az ELTE április 20-ig elkészítette azt a húsz oldalas dokumentumot, amelyben többek között elutasította a nemzetközi tanulmányok alapszak, a társadalmi tanulmányok alapszak megszüntetéséhez, valamint a pszichológia alapszak osztatlanná válásáról szóló javaslatokat.



A tervezett lépések ellen a Facebookon tiltakoztak a nemzetközi szakos hallgatói érdekképviselet és a Társadalomtudományi Kar hallgatói és oktatói, hétfő délutánra pedig fórumot szerveztek a Lágymányosi Campusra. A fórumon több száz oktató és hallgató vett részt, többek között felszólalt Mezey Barna rektor és Tausz Katalin, a Kar dékánja is. A rektor elmondta: a tervezettel kapcsolatos aggályokat megfogalmazták és eljuttatták a szférát a Felsőoktatási Kerekasztalon képviselő Magyar Rektori Konferenciának, és bíznak a konstruktív párbeszédben, a nemzetközi tanulmányok szak jövőjében. Tausz Katalin úgy fogalmazott: „amíg ennyien együtt vagyunk, TáTK lesz, abban biztos vagyok.” Az ELTE-n tartott fórum után a résztvevők egy része csatlakozott a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem fórumához – az ottani résztvevők az ipari termék és formatervező szak esetleges megszüntetése ellen tiltakoztak –, majd közösen vonultak az EMMI Szalay utcai épülete elé.



Az április 21-i Felsőoktatási Kerekasztal tárgyalásainak végén Palkovics László államtitkár bejelentette, hogy a jövőben is megmarad a nemzetközi tanulmányok és a kommunikáció szak, a pszichológia képzés pedig továbbra is osztott rendszerben folytatódik, a társadalmi tanulmányok alapszakot azonban kivezetik. Az államtitkár rögzítette: a változtatások nem érintik az intézményi kapacitásszámot, sem az intézményi struktúrát. Bódis József, a Magyar Rektori Konferencia elnöke az egyeztetéseket követően azt mondta: számos konzultáció után jutottak el oda, hogy konszenzushoz közeli állapot alakuljon ki.



Fotók: ELTE TáTK

2015.04.22.