Duna: Jövő

A Dunai Rektori Konferencia (DRC) és az Alpok-Adria Rektori Konferencia (AARC) kezdeményezésére, a Közép-Európai Kezdeményezés (CEI) támogatásával rendezték meg 2015. április 8 és 10 között az első „Danube: Future” konferenciát a Klagenfurti Egyetemen, ahol tizenegy, Duna régióhoz tartozó ország egyetemének 35 képviselője volt jelen.

Az eseményhez kapcsolódóan - Hudecz Ferenc akadémikus, az ELTE korábbi rektora, a DRC tiszteletbeli elnöke részvételével - ülést tartott a Dunai Rektori Konferencia elnöksége és döntött arról, hogy a novemberi DRC konferencia a Duna régió felsőoktatásának harmonizációs nehézségeivel foglalkozik majd.

A „Danube: Future” program az „EU Duna Régió stratégia” kiemelt projektje. Az EU Duna régió stratégiát az Európai Bizottság 2010. december 8-án mutatta be és az Európai Tanács - a magyar elnökség idején, 2011. júniusban - fogadta el. Az Európai Unió második makro-regionális fejlesztési stratégia 14 ország (9 EU tagállam: Ausztria, Bulgária, Csehország, Horvátország, Magyarország, Németország, Románia, Szlovákia, Szlovénia; és 5 Unión kívüli: Bosznia-Hercegovina, Montenegró, Moldova, Szerbia, Ukrajna) részvételével 11 szakterületen hangolja össze a fejlesztéspolitikákat a régió összeköttetéseinek javítása, a környezetvédelem elősegítése, a jólét növelése és a régió megerősítése érdekében.

Mivel a 2014-2020-as fejlesztési időszak reális lehetőséget teremt a 7. prioritási terület elképzeléseinket megvalósításához, az első „Danube: Future” konferencia  célja egyrészt közös kutatási témák azonosítása, konzorciumok szervezésének elősegítése volt, másrészt javaslatok kidolgozása a DRC és az AARC számára. A H2020 prioritásokhoz kapcsolódóan 29 projekt-javaslatot ismertettek a résztvevők és munkacsoportokban megkezdték az egyeztetéseket.

Az ELTE 2008 és 2010 között a DRC elnökségi feladatait is ellátta, ez az időszak és a DRC Közgyűlésén 2010 februárjában elfogadott Újvidéki Nyilatkozat fontos szerepet játszott az EU Duna Régió stratégia 7. prioritási területének előkészítésében, kialakításában („Tudásalapú társadalom kialakítása a kutatás, az oktatás és az információs technológiák segítségével”) A program koordinátora Miroslav Veskovic, az Újvidéki Egyetem korábbi rektora, a DRC korábbi elnöke.

2015.04.24.