„Iskolai szövegek” a nyugat-thébai kolostorokban

2015. május 05.

ELTE Eötvös Collegium, Nagyterem (1118 Budapest, Ménesi út 11-13.)

2015. május 05. -

ELTE Eötvös Collegium, Nagyterem (1118 Budapest, Ménesi út 11-13.)

A Magyar Bizantinológiai Társaság 2015. évi harmadik felolvasó ülésén Anastasia Maravela, az Oslói Egyetem professzora „»School texts« from Western Theban Monasteries: Classical Culture and Education in Late Antique Monastic Settings in Egypt” („Iskolai szövegek” a nyugat-thébai kolostorokban: klasszikus kultúra és oktatás a késő antik egyiptomi szerzetességben) címmel tart előadást 2015. május 5-én az Eötvös Collegium nagytermében.

Nyugat-Théba virágzó 6–8. századi kolostoraiból tucatjával kerültek elő osztrakonok, fatáblák és grafittik olyan görög szövegekkel, amelyek a keresztény irodalom keretein kívül esnek. Akad közöttük, amely a klasszikus irodalom egyiptomi hatásának kései tanúja (Homérosz, Menandrosz életbölcsességei – gnómák), mások pedig nyelvtörőket, ábécéket és titkosírást tartalmaznak. Ezeket a töredékeket a kutatók általában az „iskolai szöveg” gyűjtőnévvel szokták kiadni. Az előadás ezeknek a szövegeknek a tényleges műfaját és helyi értékét tekinti át újra, megvizsgálja, vajon helyes-e az általános megjelölés.

Anastasia Maravela az Oslói Egyetem klasszika filológia tanszékének professzora, és az oslói papiruszgyűjtemény kiadását végző tudományos kutatócsoport vezetője. A korai szerzetesség forrásai mellett orvosi és mágikus papiruszokkal is foglalkozik. A professzor az Eötvös Collegiumban működő Byzantium kutatócsoport meghívására érkezik Budapestre.

Időpont: 2015. május 5. 17:00
Helyszín: ELTE Eötvös Collegium, Nagyterem (1118 Budapest, Ménesi út 11-13.)