Az evolúció nagy lépései

Szathmáry Eörs, az ELTE TTK Növényrendszertani és Ökológiai Tanszék egyetemi tanára, az MTA-ELTE Elméleti Biológiai és Ökológiai Kutatócsoport vezetője, az Amerikai Tudományos Akadémia folyóiratának (Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA, PNAS) felkérésére összegezte az elmúlt két évtized legfontosabb eredményeit az evolúciós átmenetek témakörében.

Maynard Smith (1920–2004) és Szathmáry Eörs könyve, a The Major Transitions in Evolution (Freeman, Oxford) húsz évvel ezelőtt jelent meg. A kötetet sokan az elmúlt száz év egyik legfontosabb evolúcióról szóló művének tartják. A ma is élő társszerző, Szathmáry Eörs akadémikus professzor a PNAS felkérésre hosszú cikkben tekintette át az elmúlt két évtized legfontosabb kapcsolódó eredményeit.

A nagy evolúciós átmenetek (a magyar fordításban általában lépésekről van szó) néhány visszatérő, közös jeggyel rendelkeznek, mint például a magasabb szintű evolúciós egységek szerveződése alacsonyabbakból, új típusú öröklődési rendszerek megjelenése és a munkamegosztás szerepe a komplexitás növekedésében. A legkorábbi átmenet a baktériumok kialakulása a molekuláros replikátorokból, az utolsó pedig a kooperatív, nyelvet használó emberi közösségek megjelenése. Szathmáry Eörs most megjelent cikkében számos tekintetben felfrissítette, új elemekkel gazdagította az elméletet. Ilyen újdonság például a filiális átmenetek azonosítása, amikor is egy új evolúciós szint közbeékelődéssel jelenik meg: erre példa a gerincesekben a kétszer is megjelent adaptív immunválasz, melyet egy molekuláris generatív rendszer és a darwini dinamika együttese jellemez.

A témában magyarul elérhető legfrissebb kötet (A földi élet regénye. A földi élet születésétől a nyelv kialakulásáig) eredetileg 1999-ben jelent meg az Oxford University Press-nél. A kötet Szathmáry Eörs professzor átdolgozásában az Akadémiai Kiadónál jelent meg.

2015.05.05.