Frazeológiai etimológiai szótár

Frazeológiai etimológiai szótár
05/27

2015. május 27.

ELTE BTK Kari Tanácsterem (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/A fsz.)

05/27

2015. május 27. -

ELTE BTK Kari Tanácsterem (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/A fsz.)


Bárdosi Vilmos „Szólások, közmondások eredete. Frazeológiai etimológiai szótár” című új könyvének bemutatója 2015. május 27-én lesz az ELTE BTK Kari Tanácstermében. A résztvevőket Dezső Tamás, az ELTE BTK dékánja köszönti. A szótárt Kiss Jenő, az ELTE professor emeritusa mutatja be, majd a szerzővel Fábián Zsuzsanna, az MTA Szótári Munkabizottságának elnöke beszélget a szótárról és a készítésének menetéről. A bemutatón közreműködik Magyar Krisztina és a Budapesti Vonósok tagjaiból alakult kvartett.

Tudjuk-e, hogy a Kolumbusz tojása szólás valójában nem is Kolumbusz Kristófhoz kötődik, hogy a kígyót-békát kiált valakire kifejezés a boszorkányüldözések korának hiedelmén alapszik, vagy hogy a kosarat ad/kap szókapcsolat eredete a lovagkorra nyúlik vissza? Milyen babonás hit húzódik meg a tűvé tesz valamit kifejezés mögött? Ehhez hasonló érdekességekkel szolgál e könyv, amely 1800 szólás, közmondás, szállóige pontos jelentésértelmezését, stiláris minősítését, valamint eredetmagyarázatát tartalmazza, és kultúrtörténeti hátterét mutatja be.

A kötet szerzője, Bárdosi Vilmos az ELTE BTK Romanisztikai Intézetének intézetigazgató egyetemi tanára, lexikográfus, a magyar és francia szólások kutatója, több francia–magyar szótár szerzője és szerkesztője.

Időpont: 2015. május 27. 10:30
Helyszín: ELTE BTK Kari Tanácsterem (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/A fsz.)

ELTE BTK