Szénhidrogén-ipari és geotermikai konferencia Utrechtben

2015. május 6–8. között a hollandiai Utrechtben rendezték meg az első „Basin Hydrodynamic Systems in Relations to their Contained Resources” műhelykonferenciát az EAGE/TNO (The European Association of Geoscientists and Engineers) szervezésében. Egyetemünket a Természettudományi Kar Általános és Alkalmazott Földtani Tanszék Hidrogeológia és Geotermia Műhelyének oktatói és PhD hallgatói képviselték.

A magyar résztvevők Tóth József professzorral és a konferencia főszervezőjével: Mádlné Szőnyi Judit, Simon Szilvia, Tóth Ádám PhD hallgató, Tóth József (University of Alberta, Kanada), Hanneke Verweij (TNO, Utrecht, Hollandia), Bodor Petra kutató és Havril Tímea PhD hallgató

A konferencia fő célja volt, hogy a különböző tudományterületek – geológia, hidrogeológia, geofizika, olajmérnöki tudományok – szakemberei számára tudományos fórumot biztosítson az üledékes medencék hidrodinamikai viselkedésének megértéséhez, valamint együttműködést szorgalmazzon az ipari, a kutatói és az akadémiai szféra között.

Ahogy egyre nő az energiaigény, egyre nagyobb szükség van a medencék hidrodinamikájának megértésére, nemcsak a készletbecslés miatt, hanem a kitermelhetőség, környezeti kockázatok meghatározása miatt is; legyen az konvencionális vagy nem-konvencionális, onshore vagy offshore rezervoár, geotermikus energiaforrás, vagy akár szén-dioxid besajtolása. Az előadások mellett kerekasztal-beszélgetések is szerepeltek a programban, amelyeken hangsúlyosan megjelent a különböző tudományterületekről érkező kutatók és gyakorlati szakemberek munkájának összehangolása, a szakszóhasználat egységesítése, az alapelvek átgondolása is.

A szénhidrogéniparban dolgozó cégek, egyetemek és akadémiai intézmények képviselői elismeréssel fogadták a magyar hidrogeológusok speciális és előremutató hidrodinamikai tudását, melynek integrálását a szénhidrogén–kutatásba és az üledékes medencéket érintő jövőbeni beavatkozásokba elengedhetetlen fontosságúnak vélték.

2015.05.15.