A Trefort diákja lett az ország legjobb vitázója

2015. május 22-én az Andrássy Egyetemen rendezték a Vitázik a világ ifjúsága nemzetközi vetélkedő hazai döntőjét. A német nyelvű vitaversenyt Ryan Anna nyerte: a Trefort Ágoston Gyakorlóiskola végzőse a rigai döntőben képviseli Magyarországot.

„Bevezessék-e Magyarországon az állami tankönyv-monopóliumot?“ A négy legjobb magyar vitázónak 24 perc alatt kellett meggyőznie álláspontjáról a vitapartnereket és a zsűrit. Ryan Anna meggyőzte a jelenlévőket vitapartnereire való odafigyelésével és hatásos érvelésével az állami tankönyv-monopólium bevezetése ellen, így megnyerte az ötödik magyarországi döntőt. Anna a második helyezett Dörner Csengével, a Német Nemzetiségi Gimnázium diákjával együtt képviseli Magyarországot a nemzetközi döntőhéten, 2015. október 19–24. között, Rigában. Ryan Anna felkészítő tanára Szabó Éva volt.

A Vitázik a világ ifjúsága vetélkedő keretében Közép- és Kelet-Európa nyolc országának németnyelv-tanulói tesznek tanúbizonyságot arról, hogy mennyire jártasak a vitakultúrában. A kvalifikációs fordulóknak korábban a Trefort-iskola adott helyet. A projektben Csehország, Észtország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Oroszország és Ukrajna iskolái vesznek részt. A vetélkedőre – a felkészítő tanárok támogatásával – 10. osztálytól nevezhetnek be azok a tanulók, akik legalább B2 szintű nyelvtudással rendelkeznek. A nemzetközi vetélkedő a Goethe Intézet, az „Emlékezet, Felelősség és Jövő“ Alapítvány, a Hertie Közhasznú Alapítvány és a Külföldi Német Iskolák Központi Igazgatóságának közös projektje. A döntőn jelen volt Prőhle Gergely nemzetközi és európai uniós ügyekért felelős helyettes államtitkár, Klaus Riedel, a budapesti Német Nagykövetség követe és Günter Saathoff, az EVZ vezetőségi tagja is.

Forrás: ELTE Trefort Ágoston Gyakorlóiskola

2015.05.28.