Az ELTE a DRC közgyűlésén

A Dunai Rektori Konferencia (DRC) 2015. november 4–6. között tartotta 32. éves közgyűlését a Maribori Egyetemen. A rendezvényen, amelyen részt vett Hudecz Ferenc, az ELTE korábbi rektora, a DRC tiszteletbeli elnöke is, az Egyetemet Szalay Péter, a tudományos ügyek rektorhelyettese képviselte.

A tizennégy európai ország 21 egyetemének részvételével zajló találkozón a közgyűléshez kapcsolódó „A Duna menti Felsőoktatási Térség harmonizációja (Harmonisation of the Danube Higher Education Area) című konferencia résztvevőinek videóüzenetet küldött Navracsics Tibor, az Európai Bizottság kulturális, oktatási, ifjúságpolitikai és sportügyi biztosa; előadást tartott többek között Maja Makovec Brenčič, Szlovénia oktatási, tudományos és sportügyekért felelős minisztere, valamint Wolfgang Schuster, Stuttgart korábbi polgármestere. Négy másik közép-európai egyetemmel együtt a DRC tagja lett az ELTE partnere, az Ungvári Nemzeti Egyetem is.

Új kezdeményezés indult DRC Fund for Incentives néven. A szervezet életében forradalmian új felhívás keretében 5000 euró támogatást lehet elnyerni olyan kezdeményezéshez, amelyben 5 DRC tagegyetem (köztük legalább egy nem EU-s tagországból) vesz részt. A közgyűlésen kiírt pályázat jelentkezési határideje január 15., a februári bírálat után márciustól indul a nyertes projekt végrehajtása, amelynek az év végéig le kell lezárulnia. A támogatás odaítéléséről újonnan alakuló task force dönt majd – az ELTE vállalta, hogy részt vesz  a bíráló bizottság munkájában.

A közgyűlésen kiderült az is: sikeres volt a DRC 12. Nyári Egyeteme (”Recent Political Changes and their Implications in the Danube Region”), melyet 16 PhD-hallgató részvételével tartottak a bécsi BOKU-n. A következő, 13. nyári egyetem helyszíne 2016 július 10-től Prága lesz, témája pedig a szocializmus utáni átalakulás a Duna-medencében.

Fotók: DRC

2015.11.17.