Nemzetközi projektben vizsgálják a pszichoaktív szerek használatát

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem öt másik európai intézménnyel közösen vesz részt abban az Európai Unió által finanszírozott programban, amelyben az új pszichoaktív szerek (dizájner drogok) használatával foglalkoznak. Az „Új pszichoaktív szerek – transznacionális projekt: használói magatartás, a kínálati piac dinamikája, prevenciós jó gyakorlatok” JUST-projekt intézményi csoportját Felvinczi Katalin, a PPK Klinikai Pszichológia és Addiktológia Tanszék egyetemi docense vezeti. A pályázat 29 939 eurós (körülbelül 9.3 millió forintos) támogatást nyert el.

A 2015 októberében indult projekt egy Európa-szerte fontos kérdéssel, az új pszichoaktív szerek használatával, a jelenség különböző használói csoportokban tapasztalható elterjedtségével foglalkozik. A nemzetközi programban a különböző országok szabályozási, prevenciós, kezelési-ellátási és ártalomcsökkentési gyakorlatait is vizsgálják, valamint kialakítanak egy weboldalt, amelyen közzéteszik a projekt eredményeit. A kutatás-fejlesztési projekt megvalósításában hallgatók, doktoranduszok és külső szakértők is részt vesznek.

A nemzetközi konzorcium vezetője az Amszterdami Egyetem kriminológiai intézete (Bonger Intézet), tagjai az írországi Waterford Institute for Technology, a frankfurti Johann Wolfgang Goethe Egyetem, a portugál ISCTE University Institute of Lisbon, a lengyelországi Pszichiátriai és Neurológia Intézet, valamint egyetlen magyar intézményként az Eötvös Loránd Tudományegyetem.

A Pszichológiai Intézet Klinikai Pszichológia és Addiktológia Tanszéke korábban számos európai együttműködésben megvalósuló, hasonló tematikájú projektben vett részt. A programok közül kiemelkedik a közelmúltban lezárult Európai Drogprevenciós Minőség Standardok (EDPQS) című projekt, melynek keretében a beavatkozások kidolgozásával és megvalósításával kapcsolatos eljárásrendekkel foglalkoztak. A projekt egyik fontos eredménye – amelyben Egyetemünk kutatócsoportja meghatározó szerepet játszott – egy, a döntéshozóknak szóló szakmapolitikai ajánlás megfogalmazása volt: a kézikönyv abban nyújt segítséget, hogy milyen szempontok alapján kerülhet sor a leginkább jó minőségű, és elvárhatóan eredményes prevenciós intervenciók kiválasztására és támogatására.

2015.11.23.