Újra lesz magyar nyelvű oktatás Spanyolországban

Több mint 30 év után újra lesz magyar nyelvoktatás spanyol egyetemen: a madridi Universidad Complutense Filológiai Karán (Complutense Egyetem) a jövő tanévtől egy magyar nyelvi lektor is dolgozik majd – az erről szóló keretmegállapodást 2015. november 24-én írták alá az ELTE, az UC és a Balassi Intézet képviselői a madridi magyar nagykövetségen.

Egyetemünk delegációja – Borhy László, a Bölcsészettudományi Kar dékánja; Pál Ferenc rektori megbízott; Faix Dóra egyetemi adjunktus és Scheibner Tamás egyetemi tanársegéd – 2015. november 23. és 25. között tartózkodott a spanyol fővárosban. A látogatás során Mezey Barna rektor képviseletében Borhy László aláírta a madridi Complutense Egyetem és az ELTE közötti megállapodást, amelynek értelmében a két egyetem megújítja kapcsolatait, és az ELTE BTK is aktív szerepet vállal a Complutense Egyetemen meginduló magyar képzésben.

Az ELTE, a Balassi Intézet és az UC megállapodásának aláírásakor Carlos Andradas Heranz, az Universidad Complutensa rektora hangsúlyozta: a magyar lektor feladata nemcsak a nyelv oktatása lesz, hanem a hallgatók bevezetése az irodalomba, a történelembe és a teljes magyar kultúrába. A Magyarországon Erasmus-programban tanuló és Madridba visszatérő spanyol diákok érdeklődésére is számít Borhy László, aki a szerződés aláírását követően elmondta: tapasztalatai szerint Magyarországot a spanyol egyetemisták egzotikus országként kezelik. „A magyar lektori pozíció létrehozása megerősíti, hogy a magyar nyelvnek, a magyar irodalomnak helye van az európai kultúrában. Most Európa legnyugatabbi szférája felé sikerült a kapcsolatrendszerünket kiterjeszteni, Franciaországban már működnek lektorok” - fogalmazott, hozzátéve, hogy ez csak a kezdet, amit újabb oktatási megállapodások követhetnek a két felsőoktatási intézmény között.

Szabó Zsolt, a Balassi Intézet főigazgató-helyettese elmondta: a lektori poszt költségeit az intézet állja, a pozíció betöltésére nyílt pályázatot írnak ki a jövő év elején. Benyhe István, a madridi magyar nagykövetség oktatásért és kultúráért felelős szakdiplomatája hangsúlyozta: három éve dolgoznak azon, hogy létrejöjjön a megállapodás. Felidézte, hogy több mint 30 éve nem volt magyar lektor spanyol felsőoktatási intézményben, utoljára Alcalá de Henares egyetemén lehetett magyart tanulni tantárgyként, de ez a képzés akkor a különböző egyetemi reformok áldozatává vált. Később rövid ideig a barcelonai és salamancai egyetemen is oktattak magyar nyelvet, de nem ilyen módon, most a magyar egyetemi kreditet érő tárgy lesz.

Győri Enikő madridi magyar nagykövet asszony – aki díszebédet adott a delegáció tiszteletére – az aláírást megelőző beszédében kiemelte, hogy Magyarországon nagy tradíciója van a spanyol nyelv oktatásának, amelyet az egyetemi önálló szakokon kívül például az ország hét kéttannyelvű középiskolájában sajátíthatnak el a diákok.

A szerződések aláírásával egyidőben zajlott a már negyedik éve ELTE-s közreműködéssel megrendezett „Magyar napok a Complutense Egyetemen” című kulturális rendezvény, amelyen Borhy László, Faix Dóra, Scheibner Tamás és Pál Ferenc tartott előadást.

Forrás: Balassi Intézet / MTI

2015.12.01.