A fluorkémia bűvöletében

2016. február 11.

ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A 0.83)

2016. február 11. -

ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A 0.83)

Az Alkímia ma kémiai ismeretterjesztő sorozat következő, 2016. február 11-i alkalmán Rábai József, a TTK Szerves Kémia Tanszékének egyetemi tanára tart előadást „A fluorkémia bűvöletében: izgalmas reakciók, meglepő történetek” címmel a tudományág kezdeteiről és a fluorkémia érdekességeiről.

Hazánkban a fluorkémia egy laboratóriumnak berendezett erkélyen született, ahol az egyszerűbb reagensek (pl. vízmentes hidrogén-fluorid, fluorszulfonsav és bórtrifluorid) előállítását Oláh György és Pavláth Attila már 1953-ban is rutinszerűen végezte. Mi az oka annak, hogy a fluoretanol (FCH2CH2OH) halálos méreg, míg a trifluoretanol (F3CCH2OH) gőzeinek belélegzése csak részegséget okozhat? Többek között ezekre a kérdésekre ad választ az előadás.

A 2007 óta futó „Alkímia ma” sorozatban az ELTE TTK Kémiai Intézetében tevékenykedő kutatók, oktatók és vendégek „a régiek megszállottságával” beszélnek az anyagról, a vegyészetről, kémiai érdekességekről és újdonságokról. Az elsősorban középiskolásoknak szóló ismeretterjesztő előadásokat látványos kísérletek és interaktív kvízjátékok színesítik.

Időpont: 2016. február 11. 17:00
Helyszín: ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A 0.83)

Alkímia ma