A császár az arénában

2016. február 17.

ELTE BTK Gólyavár, Mária Terézia-terem (1088 Budapest, Múzeum krt. 4.)

2016. február 17. -

ELTE BTK Gólyavár, Mária Terézia-terem (1088 Budapest, Múzeum krt. 4.)

A Gólyavári Esték következő alkalmán, 2016. február 17-én Borhy László akadémikus, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának dékánja tart előadást A császár az arénában. A helykiosztás társadalmi alapjai a római amphitheatrumokban címmel.

A látványosságok: színielőadások, gladiátor- és állatviadalok, kocsiversenyek bemutatására szolgáló középületekben (theatrum, amphitheatrum és circus) megjelenő római kori előkelőségek számára külön ülőhelyet biztosítottak, amely alkalmas volt arra is, hogy önmagukat és a társaságukban megjelenőket is közszemlére tegyék. Az előadás kiindulópontját egy 2004-es Brigetióban (ma: Komárom/Szőny) felbukkant ép, latin nyelvű építési felirat szövegének értelmezése jelenti. Kik, milyen esetben, milyen szabályozással építhettek amphitheatrumot a római császárkorban, és hogy fordulhatott elő az, hogy egy olyan határszéli, provinciális kisvárosnak, mint Brigetio két amphitheatruma is lehetett? Az előadás többek között ezekre a kérdésekre is keresi a választ.

A sorozat tavaszi félévében előadást tart március 16-án Lukács István egyetemi tanár Rejtett referenciák − Knezich és Krleža címmel; április 13-án Knipf Erzsébet egyetemi tanár Nyelvi kontaktusok és nyelvváltozás kisebbségi nyelvek példáján címmel; május 11-én pedig Mezey Barna rektor, egyetemi tanár „A bűn iskolája” (Avagy hogyan nevel a börtön? Történeti kór/körkép) címmel.

Időpont: 2016. február 17. 18:00
Helyszín: ELTE BTK Gólyavár, Mária Terézia-terem (1088 Budapest, Múzeum krt. 4.)

ELTE BTK