Virtuális olvasóterem nyílt a Ruszisztikai Központban

2016.02.08.
Virtuális olvasóterem nyílt a Ruszisztikai Központban
2016-tól az ELTE BTK Ruszisztikai Központjából elérhető és kutatható az Oroszországi Állami Könyvtár teljes, digitalizált állománya. A nemzetközi projekt keretében megvalósult együttműködés során minden kutató saját virtuális dolgozószobát alakíthat ki.

2015. december 8-án az Oroszországi Állami Könyvtár (NLR) képviselője, Nyina Avgyejeva informatikai fejlesztésért és közönségkapcsolatokért felelős részlegének igazgatója mutatta be a projektet, melynek célja a nagyságrendileg mintegy 40 millió tétel hozzáférhetővé tétele. A digitalizálás jelenleg is zajlik, a könyvtár legnagyobb projektje az 1944 óta szisztematikusan gyűjtött oroszországi disszertációk feldolgozása. Ez a munka nem csak kutatói szempontból jelent óriási, kiaknázásra váró lehetőséget, hanem a plágium elleni küzdelemnek is fontos részét képezi.

A bemutatót követően Borsodi Csaba általános dékánhelyettes köszöntötte a moszkvai delegáció tagjait. Felszólalásában kiemelte a virtuális olvasóterem megnyitásának jelentőségét és hangsúlyozta, hogy a magyar–orosz kutatási és felsőoktatási kapcsolatok érdemi fejlődése az alulról induló kezdeményezésekből is aktívan táplálkozik, ebben pedig fontos szerepe van a Ruszisztikai Központnak is.

A projekt minden egyes felhasználója a regisztrációt követően személyi jelszót kap, ezzel pedig egyéni virtuális dolgozószobához jut, ahol digitálisan tárolhatja kutatási anyagát, illetve letöltheti, kinyomtathatja a kiválasztott dokumentumokat. A Központ a Russkiy Mir Alapítvány támogatásának köszönhetően tud részt venni a projektben.

ELTE BTK Ruszisztikai Központ