Merre tart az európai szociális modell?

Merre tart az európai szociális modell?
04/29

2016. április 29.

ELTE Aula Magna (1053 Budapest, Egyetem tér 1–3. I. em.)

04/29

2016. április 29. -

ELTE Aula Magna (1053 Budapest, Egyetem tér 1–3. I. em.)


Ferge Zsuzsa, az ELTE Társadalomtudományi Kar professor emeritusa áprilisban ünnepli 85. születésnapját. 2016. április 29-én tisztelői, munkahelye, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, tanítványai és barátai nemzetközi konferenciát szerveznek „Merre tart az európai szociális modell?” címmel. A résztvevőket Mezey Barna rektor és Orosz Éva oktatási és tanulmányi ügyekért felelős rektorhelyettes köszönti.

A konferencia fő kérdése, hogy a munkaerőpiaci, a demográfiai, a családszerkezeti változások és más új szociális kockázatok következtében jelentkező kihívásokra milyen válaszok adhatók a társadalmi biztonsági rendszer egészére vonatkozóan. E kihívások újra középpontba állítják a társadalmi egyenlőtlenségek kérdéskörét, a társadalompolitikai rendszerek intézményeinek átalakulását, a szegénységi kockázatok növekedését. A vendégelőadók – Adrian Sinfield, Georg Vobruba, Guy Standing – és Ferge Zsuzsa ezeket a kérdéseket járják körül, választ keresve arra, van-e még európai szociális modell, s ha igen, merre tart.

Program

09:30 Mezey Barna köszöntője
09:40 Orosz Éva köszöntője

10:20 Előadások
  • Adrian Sinfield (professor emeritus, University of Edinburgh): „Structural Social Policy the Central Pillar” – Strukturális szociálpolitika – a központi pillér
  • Georg Vobruba (professzor, University Leipzig): „Center, periphery, shadow. A new geopolitical pattern after the Euro- and the Schengencrisis” – Centrum, periféria, árnyék. Új geopolitikai mintázat az euró és a schengeni rendszer válsága után
11:10 Szünet

11:50 Előadások
  • Guy Standing (professzor, University of London): „The Principled Rebel: Conscience of the Precariat?”– Az elvi alapon lázadó: a prekariátus lelkiismerete?
  • Ferge Zsuzsa (professor emeritus, ELTE): Adózás itthon és Európában – Taxation in Hungary and Europe
12:50 Juhász Gábor, az ELTE Társadalomtudományi Kar dékánjának záró gondolatai

Ferge Zsuzsa közgazdaságtudományi diplomája mellett a statisztika, szociológia, szociálpolitika terén működött. Fő érdeklődési, kutatási és tanítási területei a társadalmi struktúra, társadalmi egyenlőtlenségek, oktatás-nevelés, szociál- és társadalompolitika, szegénység, az átalakulás társadalmi hatásai. Szociológusként legfontosabb kutatói érdeme a korszerű szociálpolitika tudományos megalapozása. Tanári érdeme, hogy tanítványok tömegét nyerte meg a cselekvő szociálpolitika ügyének. Napjainkban a kistérségi felzárkóztatás társadalompolitikájának ügyét képviseli.

2002 óta az MTA rendes tagja. Tagja az Európa Akadémiának, a European Academy of Yuste-nak, az Edinburgh-i Egyetem díszdoktora. 1995-ben Széchenyi-díjat, 1996-ban Pro Urbe-díjat, 2001-ben Hazám-díjat, 2002-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje kitüntetést, 2007-ben Nagy Imre-érdemrendet, 2009-ben Budapest díszpolgára címet kapott. 1953 és 1968 között a KSH munkatársa, 1960-tól a Rétegződéskutató osztály vezetője volt. 1968 és 1988 között az MTA Szociológiai Kutató Intézet Társadalompolitikai osztálya vezetője, tudományos főmunkatárs. 1988 és 1996 között az Eötvös Loránd Tudományegyetem Szociológiai és Szociálpolitikai Intézet Szociálpolitika Tanszékének vezetője, 1996-tól ugyanitt egyetemi tanár, 2001-től professor emeritus. Több külföldi egyetemen tanított. 15 könyv, mintegy 300 tanulmány szerzője. Számos civil szervezet alapítója, tagja, vezetője volt. 2005 óta a gyerekszegénység elleni munkában vesz részt.

Ferge Zsuzsával 2015-ben készített interjút az elte.hu, szemléletéről akkor így nyilatkozott: „Sajnos vagy nem, de lényeges kérdésekben nem változtam. Ma is alapvetőnek tartom adatok segítségével megmutatni, hogy hogyan érvényesülnek a társadalomban olyan alapvető értékek, mint a szabadság, a biztonság, az igazságosság. És fontosnak tartom, még ha ez az igyekezet sosem lehet teljesen sikeres, hogy mindennek a miértjeit is vizsgáljuk hazai és nemzetközi szinten egyaránt.”

A konferencián csak meghívóval rendelkezők tudnak részt venni, az érdeklődők online itt követhetik a rendezvényt. A TáTK Kari Tanácstermében (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A, 0.100C) a konferencia ideje alatt magyar nyelvű élő közvetítést biztosítanak az érdeklődőknek.

Időpont: 2016. április 29. 9:30
Helyszín: ELTE Aula Magna (1053 Budapest, Egyetem tér 1–3. I. em.)

ELTE TáTK