Tudomány – áltudomány

2016. május 04.

ELTE Eötvös József Collegium, Díszterem (1118 Budapest, Ménesi út 11–13.)

2016. május 04. -

ELTE Eötvös József Collegium, Díszterem (1118 Budapest, Ménesi út 11–13.)

2016. május 4-én az ELTE Eötvös József Collegiumában Härtlein Károly, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Fizika Intézetének oktatója tart előadást „Tudomány – áltudomány” címmel a természettudományok mai helyzetéről. Härtlein Károly a magyar tudományos ismeretterjesztés és a szkeptikus mozgalom egyik kiemelkedő alakja, számos televíziós műsor vendége, a Brutális Fizika című sorozat egyik házigazdája és szakértője, hosszú ideig a Csodák Palotája munkatársa, az Ericsson-díj kitüntetettje. Sokan Öveges József professzor utódaként emlegetik a fizika népszerűsítése terén.

„A jóléti társadalmak alapja a körülöttünk lévő világ alapos ismerete, másképpen: természettudományok nélkül nincs modern világ. Érdekes módon nagyon sok ember ezt nem hajlandó tudomásul venni. Véleményformáló, mainstream tudós szájából hangzott el: »…a hagyományosan demokratikus országokban a természettudományos tárgyakat kisebb óraszámban oktatják. A diktatórikus rendszerek sajátsága, hogy a tananyagban felduzzasztják ezeket a humán tárgyak rovására.« Ugyanakkor társadalmi elvárás, hogy a tudomány mindenre kínáljon megoldást. Ennek az ellentétnek a táptalaján számtalan áltudomány burjánzik. Az írott és elektronikus sajtó szívesebben mutat be örökmozgókat, mindent gyógyító csodaszereket, természetfeletti képességeket – függetlenül azok igazságtartalmától – mint igazi tudományos eredményeket” – olvasható az esemény ajánlójában. „Egyébként sem igazán hálás feladat a kritikus gondolkodás népszerűsítése. Ezt a világjelenséget kommentálva Kendrick Frazier, a Skeptical Inquirer című szaklap főszerkesztője a szkeptikusok tevékenységét a lépcsőház felmosásához hasonlította. »Amikor már éppen végeznénk a takarítással, jön valaki és összemászkálja, úgyhogy kezdhetjük elölről az egészet. Fárasztó dolog, de rendetlenségben nem lehet huzamosabb ideig élni«.”

Időpont:
2016. május 4. 18:00
Helyszín: ELTE Eötvös József Collegium, Díszterem (1118 Budapest, Ménesi út 11–13.)