Középpontban a fehérjehálózatok kutatása

Középpontban a fehérjehálózatok kutatása
05/30 - 06/04

2016. május 30. - 2016. június 04.

ELTE TTK Szabó József-terem és Aréna (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/C)

05/30 - 06/04

2016. május 30. - 2016. június 04.

ELTE TTK Szabó József-terem és Aréna (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/C)


2016. május 30. – június 4. között az ELTE Természettudományi Karán rendezik meg a „Comutational analysis of protein-protein interactions: Sequences, networks and diseases” című gyakorlati kurzust, melyen fiatal kutatók és PhD-hallgatók sajátíthatják el a fehérje-fehérje interakciós hálózatok kutatásának bioinformatikai aspektusait a szakma nemzetközileg elismert kutatóitól. A kurzus programjához kapcsolódik három plenáris előadás, amelyeket az ELTE TTK Déli Tömb Szabó József-teremében tartanak, egységesen 16 órai kezdettel.

Elsőként, május 30-án Lars Juhl Jensen tart előadást „Medical informatics” címmel. Lars Juhl Jensen a Sejbiológiai Hálózatok csoport vezetője Koppenhágában, fő érdeklődési köre az irodalmi adatbányászat, a nagy-skálás kísérletes adatok integrálása és fehérje-fehérje interakciós hálózatok feltérképezése, illetve az utóbbi időben az orvosi feljegyzések automatikus feldolgozása. Nevéhez fűződik többek között a STRING, a STITCH adatbázisok fejlesztése és üzemeltetése.

A következő napon, május 31-én Ora Schueler-Furman tart előadást „SMS in protein communication: How Short Motif Sequences are read and understood” címmel. Ora Schueler-Furman a Jeruzsálemi Egyetemről érkezik a kurzusra. A fehérje kölcsönhatások molekuláris alapelveinek vizsgálata révén azt kutatja, hogy ezek hogyan járulnak hozzá a biológiai rendszerek lenyűgöző komplexitásához. Ora Schueler-Furman előadása a Szent-Györgyi előadás-sorozat része.

Az utolsó plenáris előadást június 1-jén Toby Gibson tartja „Modular Protein Architecture and the Construction of Cell Regulatory Systems” címmel. Toby Gibson a heidelbergi European Molecular Biology Laboratory Számítógépes Biológia Csoportjának vezetője. Nevéhez olyan alapvető bioinformatikai eszközök fűződnek, mint a Clustalw programcsomag vagy az ELM adatbázis. Kutatásaiban az eukarióta sejtszabályozásban részt vevő fehérjék nagyszámú kölcsönhatásáért felelős lineáris motívumokat kutatja.

A programsorozat keretében május 31-én 19 órától egy kötetlen bioinformatikai találkozót is rendeznek, ahol a résztvevők a kurzus előadóival, valamint más bioinformatikussal és bioinformatika iránt érdeklődőkkel is beszélgethetnek. A találkozó fő témája olyan eszközök megosztása, amely segítenek, akár a munkában, akár a mindennapi életben, helyszíne pedig az ELTE TTK Déli Tömbjének Arénája.

Részletes program

Időpont:
2016. május 30. – június 4.
Helyszín: ELTE TTK Szabó József-terem és Aréna (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/C)