10 éves a Higgs-bozon

2022. november 19. 14:00 - 18:00

ELTE TTK (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A)

2022. november 19. 14:00 - 18:00

ELTE TTK (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A)

Ismeretterjesztő délután a tinédzser részecskéről – mindenkinek. Az ELTE TTK programja a Magyar Tudomány Ünnepén.

Éppen tíz éve, 2012 júliusában jelentették be a CERN fizikusai, hogy bizonyítani tudják a titokzatos Higgs-részecske létezését. A felfedezés új korszakot nyitott a részecskefizikai kutatásokban. A jubileum alkalmából az ELTE TTK ismeretterjesztő délutánt szervez, ahol előadások, kísérleti bemutatók, laborlátogatások és más interaktív programok nyújtanak betekintést az izgalmas területre.

Program

14:00 Major Péter: A mikrovilág leírása. A Standard Modell és a Higgs-bozon (előadás)
A körülöttünk lévő világ működését az elemi részecskék között ható erők határozzák meg. De mik is azok az elemi részecskék, a kvarkok és leptonok? Milyen kölcsönhatások léteznek köztük, és hogyan mennek ezek végbe? Hogyan épülhetnek fel összetett atomok? Mi az a Higgs-bozon, és miért olyan kulcsfontosságú a Standard Modellben?

14:30 Pásztor Gabriella: Az Univerzum titkai. Nyitott kérdések a részecskefizikában (előadás)
A részecskefizika Standard Modellje az egyik legpontosabban ellenőrzött és máig megdöbbentően sikeres elmélet az elemi részek kölcsönhatásainak leírására. Ennek ellenére számos nyitott kérdést hagy válasz nélkül. Mi történt az antianyaggal az Ősrobbanás után? Mi a sötét anyag? Mi az eredete a Standard Modellben megfigyelt szabályosságoknak? Miért olyan különböző az elemi részecskék tömege? Léteznek-e még fel nem fedezett új szimmetriák, kölcsönhatások, további térbeli dimenziók? Felvázoljuk, miért is merülnek fel ezek a kérdések, és hogyan tudnak majd a kutatók válaszolni rájuk.

15:00 Kis-Tóth Ágnes: Fizikai jelenségek és kísérleti módszerek (kísérleti bemutató)

15:30 Veres Gábor: Részecskefizikai gyorsítók és detektorok (előadás)
Rövid áttekintést adunk a részecskefizikában használt gyorsítók működési elvéről, a részecskegyorsítás technikai megvalósításáról. Bemutatjuk a gyakran használt detektor típusokat, amelyekben a legparányibb részecskék útjáról a detektor anyagában hagyott energiájuk árulkodik. Mindezek a technikák alapvetően járultak és járulnak hozzá a mikrovilág megismeréséhez.

16:00 Szillási Zoltán, Béni Noémi: Virtuális látogatás a CERN-ben (videokapcsolatban a CMS kísérlet kutatóival)

16:30 Péli Zoltán: Bomlékony Világegyetem (előadás)
A Higgs-részecske felfedezését a részecskefizikai standard modell helyességének döntő bizonyítékaként tekintjük. A Standard Modell szerint a Világegyetemet kitölti a BEH-mező, amelynek energiasűrűsége mozgási- és potenciálisenergia-járulékok összege. Bemutatjuk, hogy mi a szerepe és hogyan lehet az eddig kísérletileg nem meghatározott potenciálisenergia-függvényt megmérni. Rávilágítunk arra is, hogy amennyiben a standard modellbeli potenciális energia a valóságot írja le, annak drámai következményei lesznek a Világegyetemre.

17:00 Trócsányi Zoltán: Mi a sötét energia? (előadás)
Áttekintjük, hogy milyen kísérleti megfigyelésekből tudjuk, hogy a Világegyetemben jelentős többségben van az anyaghoz nem köthető energia. Megértjük, hogy miért nem anyaghoz, és nem sugárzáshoz tartozik a sötét energia. Spekulálunk arról, mi lehet a forrása, és hogyan lehet kísérletileg vizsgálni.

17:30 Kérdezd a kutatót! Beszélgetés a mikro- és makrovilágról, a kutatás hétköznapjairól és ünnepnapjairól

Regisztrációköteles kiscsoportos foglalkozások

Regisztráció

• Vesztegzár a laborban: tudományos szabadulószoba (Rádl Attila, Major Péter, Fehérkuti Anna),
  • Laborlátogatások
    • Röntgenfluoreszcencia (Horváth Ákos)
    • Asztrofizikai vizualizáció 3D-ben (Kis-Tóth Ágnes, Olej Dóra)
    • Szolitonok és eseményhorizontok a Kármán laboratóriumban (Vincze Miklós)
    • Pásztázó elektronmikroszkóp (Lipcsei Sándor, Ugi Dávid)

Folyamatosan látogatható kiállítás

Az ATOMKI, a Debreceni Egyetem, az ELTE és a Wigner FK kutatóinak társaságában.

• Kísérleti eszközök karnyújtásnyira (ködkamra, gáztöltésű müondetektor, kozmikusrészecske-számláló, szcintillátorok, hagyományos és szilíciumalapú fotoelektron-sokszorozók)
  • Részecskefizikai kutatások és innováció: ismeretterjesztő poszterek

Facebook-esemény